Сто двайсет и деветата годишнина от организираното от Алеко Константинов изкачване до Черни връх и създаването на организирано туристическо движение у нас ще бъдат отбелязани днес с няколко културни събития, част от кампанията “Зелени библиотеки”, съобщават от Столичната библиотека.
Пред хижа “Алеко” ще бъде открита изложбата “Съзерцанието на щастливеца” с цитати от творби на Алеко Константинов и фотографии на Витоша от началото на XX век. Посетителите ще могат да разгледат също издания от чуждестранни пътешественици и български изследователи, посветени на планината и околностите ѝ – “Географическо речниче” от Иван Друмев, “Географски речник на България, Македония, Добруджа и Поморавия” от Жечо Чанков, “Витоша” от Павел Делирадев, един от първите географски атласи с цветни илюстрации за ученици от 1906 г.
На същото място Петър Чухов и Иван Христов ще рецитират свои стихотворения и ще изпълнят етнофолк музика. Там ще бъде и мобилният филиал “Библиобус”.Преминаването в двете посоки на леки и товарни коли през граничен пункт "Станке Лисичково" (Логодаж) със Северна Македония временно е спряно на 6 август до 16:00 ч., съобщи Гранична полиция. На пункта се извършва цялостна реконструкция и в сряда ще се..
Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-ата годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника на моряка в Морската градина в..
Конкурс за есе на тема "140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия" обяви през Фейсбук Генералното консулство на България във Валенсия във връзка с предстоящия Ден на съединението – 6 септември. Конкурсът е..
Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..