Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават часовете по майчин език за етническите българи в Молдова

Снимка: БТА

Етнически българи, посещаващи над 40 училища в Молдова, ще изучават още един час български език и литература през тази учебна година, предвижда програма на тамошното образователно министерство. Целта е сънародниците ни да усвоят добре литературния български език.

Те съхраняват диалекта на българския език. Ние трябва да им помагаме да учат и литературния български език. Това им дава възможност да четат българска литература. Когато знаеш литературния език, по-леко ти се дава и “Под игото” на Вазов, а това води към обогатяването на езика”, казва Иван Думиника, историк с български корени, преподавател в Комратския държавен университет и ръководител на служба “Политики” в областта на междуетническите отношения в Министерството на образованието и изследванията на Молдова.

Учебната програма предвижда и една нова дисциплина – История, традиции и култура на българския народ.

Молдовската държавна политика към българите е много благосклонна”, казва още Иван Думиника.

В Молдова живеят около 80 хил. етнически българи.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Фолклорна група „Пендари Виена“

Фолклорните групи "Пендари" и "Леле мале" представят България на фестивал в Ровин

Фолклорна група "Пендари" и певческа група "Леле мале" ще представят страната ни на Международния фолклорен фестивал в Ровин, Хърватска, предаде блогът на българите в Австрия Melange Bulgaren. Фестивалът на брега на Адриатическо море се провежда за шеста..

публикувано на 22.09.25 в 13:42
Снимка: Българо-Швейцарска асоциация за култура, традиции и просвета „Канатица“

Българите по света отбелязват Деня на независимостта

Българо-швейцарската асоциация "Канатица" - пазител на българските традиции, език и култура, отправи през Фейсбук поздрав към българите по света за 22 септември - Деня на българската независимост. "На 22 септември България чества едно от най-значимите..

публикувано на 22.09.25 в 11:19

Благослов за децата от училище "Св. св. Кирил и Методий" в Атина

След като преди седмица беше открита учебната година в Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Атина, днес предстоятелят на българския православен храм "Св. Преподобни Йоан Рилски - Чудотворец" в гръцката столица - отец Стефан,..

публикувано на 21.09.25 в 20:00