Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назад към корените – Национален тракийски събор в Старозагорски бани

7
Снимка: FB//BogorodichnaStapka

Старозагорски бани отново е сцена на българския фолклор и народно творчество. През уикенда курортното селище е домакин на 18-ия Национален тракийски фолклорен събор "Богородична стъпка". Гостите имат възможност да посетят пленера "Майсторете ръчички, за радост на всички", арт работилници и творчески ателиета за деца. Сцените са разположени в централния парк на Старозагорски бани. За поредна година е предвидена и извънконкурсна програма, на която гостуващите формации се представят с характерни за регионите си ритуали и обичаи.


Обособени са и 24 пространства, на които са показани стари занаяти като кошничарство, ножарство, грънчарство, тъкачница, плъстене на вълна и др.

За пръв път тази година има демонстрации на  дърводелство, декупаж върху стари керемиди, праисторически артефакти, хайдушко сборище и още традиционни дейности. Община Стара Загора ще връчи 50 медала, 50 плакета и диплом за принос в съхраняването и популяризирането на традициите. 


През 2023 г. съборът привлече хиляди почитатели на българското народно творчество. Тогава близо 4000 души се качиха на двете конкурсни сцени и преминаха през атрактивните съпътстващи прояви.

Вижте още:

Снимки: starazagora.bg, facebook.com/BogorodichnaStapka

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

България се представя на световното туристическо изложение в Лондон WTM

В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..

публикувано на 06.11.24 в 16:21

Най-старият конезавод в България съхранява породи, застрашени от изчезване

Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..

публикувано на 06.11.24 в 12:50
Ана-Мария и Катерина Андрееви

Нова интернет платформа помага на завърналите се от чужбина да се устроят по-бързо у нас

Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..

публикувано на 06.11.24 в 12:15