Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Находка ни връща във времето, когато праисторически животни са населявали Родопите

Снимка: Община Чепеларе

Зъб от пещерен лъв е открит при разкопки в пещерното обиталище “Чая” край Чепеларе, съобщи Марин Господинов, директор на местния Музей на родопския карст. По думите му, това е изключително ценна и рядка находка за страната ни, а за Родопите – единствена.

Според Марин Господинов точна датировка на този етап не може да се направи, но със сигурност откритието е на повече от стотина хиляди години. Намереният зъб от пещерен лъв свидетелства, че този хищник се е срещал на територията на Родопите и на тази надморска височина.

Става дума за отдавна изчезнал вид пещерни лъвове, които са населявали територията на Европа и България отпреди 370 хил. години до около 14 хил. години”, уточнява директорът на музея.

Лъвският зъб е намерен при финалния етап на разкопките в “Чая” през това лято, когато проучванията навлизат в дълбочина. Очакванията да бъдат открити доказателства за по-ранно обитаване на пещерата не се потвърждават, затова пък екипът попада на голямо количество находки, водещи към праисторически животни.

Намерили сме голямо количество костен материал в тези пластове, много е вероятно след обработването да излязат още части от това животно”, казва Марин Господинов.

Лъвският зъб и всички находки ще бъдат изложени в Музея на родопския карст догодина.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Агенцията за българите в чужбина отваря Библиотечно-информационен център

Изпълнителната агенция за българите в чужбина отваря врати за любопитните към книжното ѝ богатство. От там уточняват, че книжният фонд на институцията се отличава с интересни издания и архивни колекции, като тази на списание "ЕК" с налични..

публикувано на 15.04.25 в 06:45

Облачно време с температури до 15 градуса във вторник

Във вторник, 15 април, над страната ще преобладава облачно време и на места в Западна България ще превалява. Ще духа слаб изток-югоизточен вятър, в Източна България – умерен. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 7°, а..

публикувано на 14.04.25 в 18:15

Tараклийският университет вече официално е поделение на Русенския

Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев", съобщиха от българския ВУЗ. Така се финализира дългогодишен процес за осигуряване на българско..

публикувано на 14.04.25 в 15:53