Роженският манастир “Свето Рождество Богородично” ще отбележи днес храмовия си празник с литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица, благославяне на манастирския курбан и раздаването му за здраве.
След като пред 1761 г. манастирът губи своята самостоятелност и става подчинен на Атонския манастир Ивирон, той получава копие на чудотворната икона “Света Богородица – Вратарница”.
Според преданието оригиналът е една от иконите, рисувани от Свети евангелист Лука. Нейното копие е създадено през 1790 г. от монаха зограф Яков Иверски по поръчка на кожарския еснаф в Мелник. За разлика от останалите копия на иконата, дарената на Роженския манастир е направена от светено желязо и е обкръжена от десет малки композиции, изобразяващи лековитите й чудеса.
Всяка година в навечерието на празника много богомолци от цялата страна и чужбина принасят дарове пред иконата на Света Богородица и пренощуват за здраве в храма.
“Свето Рождество Богородично” е най-големият манастир в пиринския край. Предполага се, че Светата обител е създадена през XIII век, за което свидетелстват преписки на гръцки ръкопис.Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие...
Две от големите марионетки на Puppets Occupy Street от град Крайова, Румъния, ще гостуват в София за първи път в рамките на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест). Те ще се появят пред софийската аудитория на 9 август, събота..
В събота минималните температури ще са от 16° до 23°, в София – 16°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в югоизточните райони умерен вятър от изток-североизток. Дневните градуси ще се повишат още. Максималните температури ще бъдат от 32° до 37 ° , в..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р..