Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наръчник за родители: Как да изпратим първокласника от поколението "Алфа" на училище

Снимка: БГНЕС

С трепет и вълнение над 55 хиляди българчета ще прекрачат за първи път училищния праг. На 16 септември първолаците ще влязат в ремонтираните класни стаи, украсени с балони и цветя. А там, подредени на чиновете ги очакват изпъстрени с картинки учебници, с чиято помощ малчуганите ще започнат своето приключение в света на възрастните. Но най-важна е психологическата подготовка. "Добре е родителите предварително да поговорят с децата си, да ги настроят позитивно" – твърди психоложката Яна Алексиева от Асоциация "Родители", чийто наръчник за родители на първокласници постоянно се осъвременява в синхрон с промените около нас.


Много често родители ме питат "Сега като стане в първи клас, трябва ли да променим изцяло стаята му, да му купим бюро и т.н. А ние съветваме да не го правят, за да оставим достатъчно време на детето да бъде дете и да играе, защото след училище има нужда от игра. За джобните пари съветваме същото, което и за мобилните телефони – родителите да вземат заедно решение как да се процедира. Защото иначе може да се изпадне в конфликтна ситуация. В начален етап децата нямат нужда нито от мобилен телефон в клас, нито от джобни пари, защото в училище всичко им е осигурено" –казва Алексиева.


Родители и учители споделят, че им е все по-трудно да се справят с новото поколение ученици.  Наистина т.нар. генерация Алфа ( родените след 2010г.)е много различна от предходните. Това е първото изцяло дигитално поколение, което почти не познава нашия аналогов свят. Децата ни, които за първи път сядат на ученическата скамейка растат в епоха на безпрецедентни технологични промени, цифровизация и възход на изкуствения интелект.

"Да, те са различни, те са много по-будни, по друг начин са отгледани от родителите и от средата, в която израстват. Възпитани са така, че да бъде чуто тяхното мнение, с тях да се обсъждат нещата – казва Яна Алексиева. –Но има и проблеми със седенето прекалено дълго пред екраните. Тези деца изискват нов, по-индивидуален подход, да им се предоставя повече свобода. Това не са деца, които ще седнат на чиновете, ще вперят поглед в дъската и ще слушат 40 минути как госпожата преподава урока. Те имат достъп до ужасно много информация и имат нужда по-скоро да бъдат социално емоционални, да придобият медийна и дигитална грамотност и разбира се, да се научат да пишат и четат."

Всеки иска детето му да учи в неговия квартал, а в големите градове като София или Пловдив, има и наплив към "по-престижните" начални училища, но местата не достигат. Затова там кандидатстването и класирането за първи клас се извършва изцяло дигитално през общинска онлайн платформа.

"В България в предучилищната възраст децата се ограмотяват и отиват в първи клас четящи и пишещи до някаква степен. Защото градината ги е подготвила - нещо, което е различно от подхода в други европейски държави. Дали това е правилно, решават педагози и експерти. От наша гледна точка, обаче, колкото повече едно дете е научено на самостоятелност, да играе, да се забавлява, толкова по-добре. Защото има много знания и умения отвъд ограмотяването, които то усвоява в предучилищна възраст. И от тази гледна точка, би могло четенето и писането да се отложи за училището. На децата, които вече четат и пишат им е скучно в първи клас. И тук вече учителят трябва да прибегне към индивидуален подход" - пояснява Алексиева.


Но как учителят да приложи креативност и индивидуален подход в паралелка наброяваща между 16 и 24 първолаци? И какво да кажем за децата със специфични нужди, които изискват допълнително внимание в класната стая? Определено не е лесно да си първокласник, но пък е толкова интересно и обещаващо! А малките "Алфа палавници" знаят как да са гъвкави, любознателни и приспособими, така че им предстои изпълнена с предизвикателства първа учебна година.

Снимки: БГНЕС, roditeli.org


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бургас

Българските градове стартират надпреварата за Европейска столица на културата 2032

През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...

публикувано на 31.01.25 в 11:25

"Възраждане" искат правителството да прекрати сътрудничеството със СЗО

Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..

публикувано на 31.01.25 в 11:07

Студенти от Софийския университет на гости в Радио България

Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от  обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..

публикувано на 30.01.25 в 17:50