Фестивалът на българското кино, който се провежда от 10 до 13 септември в Париж ще има своето продължение в София. Френският културен институт в българската столица ще представи на франкофонската аудитория у нас филми от фестивалната селекция през годините. Прожекциите ще са със субтитри на френски език, а на 13 септември двете събития ще направят мост между Париж и София, припокривайки своите програми.
"На нашето закриване на 13 септември ние ще покажем филма "Любен", а преди това и филма, който спечели "Златната палма" тази година в Кан за най-добър късометражен филм (The man who could not remain silent), който е също една копродукция с България. Във Френския институт в София на същата дата започват 6 прожекции на наши стари и настоящи филми, като те също ще покажат филма "Любен" на 13 септември"– разказа ни Румена Иванова, част от екипа, който с доброволни усилия организира първия и единствен независим фестивал във Франция, посветен на българското кино.
"Тази инициатива ни помогна изключително много да разпространим фестивала в България. Аз съм много благодарна на Френския институт в София, специални поздрави на Блага Делчева, която вложи също много труд да ни помогне. Те ни съдействаха и със субтитрирането на филмите на френски език и ще представят тези 6 прожекции между 13 и 28 септември – може да видите повече информация на техния сайт" – напомня ни Румена.
"По-силни заедно" е мотото, което обединява прожекциите на български филми в двете европейски столици. Поемайки щафетата, Френският културен институт в София открива поредицата на 13 септември с първия пълнометражен български ЛГБТ филм на режисьора Венци Д. Костов. "Продължаваме на 14-ти септември от 19:00 ч. с друг филм от тазгодишната програма – "Януари" на Андрей Паунов – копродукция между България, Португалия и Люксембург, вдъхновена от пиесата на големия български писател и драматург Йордан Радичков" – казват от Института и уточняват, че всички филми са в оригинална версия и субтитри на френски език.
Прожекциите продължават на 20, 21, 27 и 28 септември, като сред заглавията виждаме също криминалния "С лице надолу" на известния във Франция български режисьор Камен Калев, както и филма "Безкрайната градина" на театралния режисьор Галин Стоев, който в момента е артистичен директор на Théâtre de la Cité в Тулуза.
Преди всяка прожекция зрителите ще открият и по един късометражен български филм от конкурсната селекция на тазгодишното издание на Фестивала на българското кино в Париж.
"Заповядайте в зала „Славейков“, да се запознаете с тази своеобразна селекция, в която сме опитали да вплетем цялото многообразие на българското кино творчество" – гласи поканата от Френския културен институт в София, които ще отворят вратите си, за да приемат киноманите в едно уникално културно пространство в сърцето на столичния град.
Зала "Славейков" е обявена за паметник на културата, реновирана през 2021 година, тя е съхранила своята автентичност и славата си на една от най-добрите зали за камерна музика в столицата ни.
Автор: Елена Каркаланова
Снимки: Френския културен институт в София
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата на нощна София", която се открива на 16 януари в сърцето на града – в новото пространство на..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и десетилетия. Причината за това не е свързана нито с новите технологии и изкуствения интелект, нито с..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата..