Едно необичайно откриване на новата учебна година направиха учениците и учителите от българско училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим и Флоренция. На събитието присъстваха посланикът на България в Италия Н.Пр. Костадин Коджабашев, както и Монсеньор Йовко Пищийски – първият български дипломат при Светия Престол. Сред официалните гости бяха главният редактор на Националното издателство "Азбуки" и художничката Дора Николова Битау – разказа за Радио България създателката на школото Венета Ненкова, председател на Културна асоциация "Паралел 43".
Специални благодарности екипът на училището изказа към доц. Емилия Занкина – декан и зам. ректор на американския Temple University, приела под крилото си неделното училище, предоставяйки уникалната университетска база на българските деца. А локацията е повече от удобна, тъй като от тази учебна година римският филиал на американския университет се помещава в самия център на италианската столица – на прочутия площад "Испания" (Piazza di Spagna).
Българчетата в Рим откриха учебната година по родна традиция, на 15 септември, като бяха специално изненадани от Българския културен институт в Рим, който им поднесе прекрасен подарък – спектакъл на Бургаския куклен театър "Кокошка с брошка".
Освен оригиналната музикална програма подготвена от учениците, водеща линия в празничния ден бе представянето на съвместно издадената двуезичната книга "Пламенни надежди" на италианския католически свещеник отец Анджело Габриеле Джорджета.
Книгата е посветена на 350-годишнината от смъртта на българските будители Петър Парчевич, Петър Богдан Бакшич и Филип Станиславов, както и на 400-годишния юбилей от създаването на първото българско хуманитарно училище в Чипровци през 1624 г. Книгата е с предговор на проф. Лилия Илиева, открила историческия труд на Петър Богдан Бакшич – "За древността на бащината земя и българските дела".
"От страниците на книгата разбираме, че основател на училището е епископ Илия Маринов, а в него учат 60 деца православни и католици, които след това ще станат отлични търговци и занаятчии – разказва ни културологът Венета Ненкова, председател на Асоциация "Паралел 43" в Рим. – В училището са изучавали българска, латинска и турска граматика, но там се зараждат и идеите за едно свободно и мирно общество. Там ще бъдат възпитани деца, които ще замечтаят за Свободата и ще работят за нея. Защото именно в Чипровци се заражда идеята за национално освободително движение, което ще обхване няколко поколения активни българи, търсещи връзки и помощ от силните европейски управници и народи. Въстанието ще избухне, но за съжаление през 1688 г. ще потъне в кръв заради предателство."
От българското училище "Асен и Илия Пейкови" са възстановили герба на възрожденското училище в Чипровци, на който са изобразени корона с два лъва и два козела, и го предоставят на всички български училища в родината и по света, които искат да съхранят паметта за миналото и историята на българското училище – сподели още Венета Ненкова.
"Лъвовете са символ на висшата божествена мощ, на благородството, благоразумието и справедливостта. Козите са превъплъщение на духовния стремеж към нови висоти. Тези два символа са изобразени с изплезени езици заради "злите езици", които подкопават и разрушават духовните стремежи – пояснява Ненкова и допълва: – Историята се оказва не съвсем точна наука и често новите открития преобръщат старите представи и знания. Искрено се надяваме да бъде поправена историята относно създаването на първото училище в България, което предхожда с 211 години училището в Габрово. Кръглата годишнина съвпада и с 10- годишнината от създаването на българското училище в Рим."
Ръководителите на училището изразяват благодарност към Министерството на образованието и науката в България, които ревностно поддържат учебното заведение, както и на Наталия Михалевска и Ваня Балчева за създаването на програмата "Неразказаните истории на българите", вдъхновена именно от работата на римското училище.
Благодарение на тази програма учениците и преподавателите от училище "Асен и Илия Пейкови" ще продължат да се занимават с преводи на документи, които закупуват от Ватиканските архиви, да правят филми, да превеждат книги и да пишат нови.
През януари, с финансовата подкрепа на МОН в България и европейската програма "Еразъм+", е заснет и филм, посветен на важните годишнини, който ще бъде представен в Рим за Деня на българските будители.
Вижте още:
Няма точна статистика за броя на българите в Израел. Смята се, че българските евреи, преселили се там от страната ни са около 50 000. Независимо от броя им, както и в други държави по света, част от сънародниците ни са изключително задружни, за което..
Сънародници отбелязаха с тържество първата година от засаждането на български рози в парка “Куинс Гардънс” в лондонския квартал Бромли. Цветята са дарени от българите в Лондон, съобщи на сайта си Посолството на България във Великоритания...
Само на няколко километра западно от границата между Гърция и Албания и на около 40 километра от областния център Корча (алб. Korçë ) е разположен албанският град Билища (алб. Bilisht ). Част от градската интелигенция там е Лазо Нестори –..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..