Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македонският външен министър е отказал среща с българския си колега в София

Гордана Силяновска и Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Посещението на македонският президент Гордана Силяновска е по повод културно събитие - гостуване на Националната опера и балет на Северна Македония в София и няма характер на държавно, официално или работно посещение. "В такива случаи протоколната практика не предвижда изпълнение на химни, поставяне на други държавни знамена, както и други протоколни атрибути", заявиха от българското външно министерство, предава БГНЕС. 
Изявлението е заради спекулациите на правителството в Скопие, че протоколът при срещата между Силяновска и българския ѝ колега Румен Радев е бил нарушен поради липсата на македонското знаме. "Водена от желанието за добросъседски отношения и оставайки последователна в политиката на подкрепа на открития диалог с партньорите от РСМ, българската страна изпрати покани на министрите, придружаващи президента СиляновскаДавкова, за срещи с техните колеги. За съжаление, поканата от министъра на външните работи Иван Кондов до министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски беше отхвърлена", съобщава външно министерство. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 39

В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..

публикувано на 20.02.25 в 12:00
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Министри разказват на депутатите за "въпросника" на САЩ

Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..

публикувано на 20.02.25 в 07:15

Втори ден на бойкот на веригите за хранителни стоки

Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..

публикувано на 20.02.25 в 06:35