Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 университета от 9 държави участват в "Живописна България. Интердисциплинарни диалози у дома"

Снимка: Председништво РБ

Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна на "Дондуков" 2 с участниците в Третата международна пътуваща конференция "Живописна България. Интердисциплинарни диалози у дома". Проектът, който се провежда под патронажа на вицепрезидента, включва изследвания на младежи и техните преподаватели от 11 университета от 9 държави. Инициатор на форума е Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" с подкрепата на Министерството на образованието и науката.

Българистите чертаят туристически маршрути, свързани с българската литература, култура и история. Проектът включва широк диапазон от теми – от изследване на градската среда през културните реинтерпретации на сватбата до българските литературни сюжети и тяхната проекция в литературата на други европейски страни. Сред темите са изследване на образа на Бай Ганьо, на пътеписите от България в творчеството на български и италиански автори, на непознати съвременни поети, на различни фолклорни мотиви и други.

"С изследванията си допълвате световната картина на познанието за България. Вашите трудове са още по-ценни и за нас, българите. Представата за България, която получаваме през вашия поглед, обогатява и нас", обърна се вицепрезидентът към участниците. "В днешния технологичен век имаме нужда от изяществото на словото и мъдростта на вековете, събрана в него. Посветени сме на това да говорим за духовната територия на България, за голямото влияние на България върху цивилизационното и културното развитие не само на славянския, а на целия свят. Българската култура и духовност са проводник към световните исторически тайни - подчерта Йотова. - Много държави са родени от завземане на територии с меч, а България е родена от словото, буквите, книжнината и духовността. Затова е наричана духовна империя", посочи вицепрезидентът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В София се открива Немският коледен базар

В софийската Градска градина от днес до 21 декември ще се проведе традиционният Немски коледен базар.  15-ото издание на базара включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и множество културни прояви, сред които концерти на млади..

публикувано на 14.11.25 в 06:45

Хълмът Царевец се готви за две версии на спектакъла "Звук и светлина" в един ден

За първи път в 40-годишната история на аудио-визуалния спектакъл "Царевград Търнов - Звук и светлина" на хълма Царевец във Велико Търново ще бъдат прожектирани двете му версии в един ден, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Освен..

публикувано на 14.11.25 в 06:20
Есен в парка

Изпращаме работната седмица със слънчево време

В петък , 14 ноември, сутринта на много места в низините, котловините и около водните басейни ще има мъгла или ниска слоеста облачност. През деня ще бъде предимно слънчево, но в долното поречие на Тунджа и Марица до обед, а в Дунавската равнина..

публикувано на 13.11.25 в 19:10