Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Триумф" - българският кандидат за "Оскар" триумфира на "Златната роза"

Снимка: zlatnaroza.bg

Във Варна филмът "Триумф" на режисьорския тандем Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-ия фестивал на българското кино "Златната роза". Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и приза за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът спецели и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма "Клопка" на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Веснаков за филма "Безветрие". На церемонията бе съобщено, че той е номиниран за Европейските филмови награди. 

За най-добър късометражен филм бе признат "Влечугите" на Кристина Спасовска, копродукция на България и Франция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалът "Искри от миналото" събира в Априлци 85 фолклорни състава

Общо 85 фолклорни състава от цялата страна ще събере фестивалът "Искри от миналото" в планинския град Априлци на 26 и 27 юли. Откритата сцена за съставите ще бъде на площад "Априлско въстание", предаде БТА. Участие ще вземат музикални и танцови състави от..

публикувано на 26.07.25 в 07:00

Пет филма с българско участие ще покажат на кинофестивала в Сараево

В 31-ото издание на филмовия форум в боснеската столица от 15 до 22 август ще участват и пет продукции с български принос. "Юго Флорида" (Yugo Florida) е игрален дебют на сръбския режисьор Владимир Тагич.  От българска страна в копродукцията на..

публикувано на 24.07.25 в 11:50

Фестивалът "Тракийски мистерии" ни връща в мистичния свят на древни племена

За пета поредна година Академия Орфика изгражда интерактивно пространство, в което всеки зрител може да се докосне до културата и изкуството на древна Тракия. Фестивалът "Тракийски мистерии" и това лято ни пренася в емблематични места от историята по..

публикувано на 23.07.25 в 10:10