Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валежите спират, но температурите остават ниски

Снимка: БТА

В понеделник в източната половина от страната все още ще има валежи от дъжд, но до вечерта ще спират. На запад облачността ще се разкъсва и намалява, следобед на места в Югозападна България – до предимно слънчево време. Ще остане ветровито с умерен, временно силен вятър от запад-северозапад, който до вечерта ще започне да отслабва. Максималните температури ще бъдат от 11-13° в североизточните райони до 17-19° в Западна България и Горнотракийската низина. В София максималната температура ще бъде около 13°.

В планините ще бъде предимно облачно, ветровито и с валежи от дъжд, а над 1900 м – от сняг. По-значителни количествата ще има в района на Централен Балкан, Средна гора, Сакар и Странджа. Ще духа силен северозападен, по високите и открити части – северен вятър. Максималната температура на височина 1200 м ще бъде около 8°, на 2000 м – около 3°.

По Черноморието ще бъде облачно, ветровито и с валежи от дъжд. По северното крайбрежие количествата ще бъдат значителни. Ще духа силен и поривист вятър от север-северозапад. Максималните температури ще бъдат 15°-17°, а на морската вода – 22°-23°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.

Над централната и източна част на Балканите ще преобладава облачно време. Валежи ще има в северните и крайните източни райони. Предимно слънчево ще бъде в западните райони на полуострова и в южните части на Гърция.

В Атина ще бъде 27 градуса, в Истанбул – 21, в Букурещ и Белград – 17.

Предимно слънчево ще остане времето на Пиренеите, но над останалата част от Западна Европа и повечето страни от Централна Европа ще бъде облачно. Във Великобритания, северните райони на Франция, Белгия, Люксембург и Нидерландия ще вали дъжд. Над голяма част от европейската територия на Русия и Източна Европа ще преобладава слънчево време. По-значителна облачност ще има над Беларус и западните райони на Украйна. На Апенините ще бъде предимно слънчево.

В Мадрид ще бъде 27 градуса, в Рим – 23, в Париж и Мюнхен – 17, във Виена и Стокхолм – 14, в Москва и Санкт Петербург – 12.

В Чикаго ще бъде 25 градуса, в Ню Йорк – 22, в Мелбърн – 19, в Кейптаун – 14.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчево, но хладно време

В петък ще бъде предимно слънчево, но ветровито. Следобед от югозапад облачността ще започне да се увеличава и вечерта ще завали дъжд, който през нощта ще обхване по-голямата част от страната. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, в София –..

публикувано на 08.05.25 в 19:05

България днес - 8 май 2025 г.

В "България днес" на 8 май слушайте : 01:20  - Актуална информация от страната и българските общности зад граница  08:30  - Прогноза за времето 14:20  -  Необикновената архитектура на нова сграда на БНР привлича преподаватели и студенти от..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Опасно "предизвикателство" в социалните мрежи поставя в риск живота на децата

Министерството на здравеопазването предупреди за опасно "предизвикателство" в социалните мрежи, което подтиква деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. В съобщение до медиите здравното..

публикувано на 08.05.25 в 15:31