Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Ковачев:

Страните от Западните Балкани трябва да си напишат домашното, ако искат да влязат в ЕС

Андрей Ковачев
Снимка: Европейски парламент

Не е необходим посредник за отношенията между България и Северна Македония, каза пред БНР евродепутатът Андрей Ковачев по повод предложението на унгарския премиер Виктор Орбан да посредничи между София и Скопие.

Служебният премиер заяви, че няма да има нови преговори със Скопие

Външният министър увери ливанския си колега, че България няма нищо общо с взривените пейджъри

Що се отнася до разделянето на РСМ от Албания по пътя на интеграцията им в Европейския съюз, основната теза на управляващите в съседната страна е, че Северна Македония е спъната от София и лошите българи са виновни за всичко, изтъкна евродепутатът. “Политиката на Християн Мицкоски и неговото правителство и това, че не спазват преговорната рамка – те самите са виновни за това, но не искат да го признаят”, добави той.

България винаги е искала и продължава да иска интеграцията в ЕС на всички държави от Западните Балкани, но те трябва да си напишат домашното”, каза още евродепутатът. А то включва “преодоляване на омразата и фалшифицирането на историята, защото оттам идва дискриминацията на хората, които сега искат да се самоопределят като българи”.

Според Андрей Ковачев единната европейска преговорна рамка за Република Северна Македония няма да се пропука, колкото и Виктор Орбан да си предлага услугите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С 54 гласа "за" и третият вот на недоверие не успя

И третият вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите депутати от ГЕРБ-СДС, "БСП – Обединена левица", ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 народни представите..

публикувано на 04.07.25 в 14:09

Външното министерство срещна дипломатите в София с репресирания Люпчо Георгиевски от Битоля

Външният министър Георг Георгиев се срещна с посланици и дипломати от държавите членки в ЕС, САЩ, Канада, Обединеното кралство и Швейцария в България. Дипломатите бяха подробно запознати със засилващите се тенденции на институционална..

публикувано на 04.07.25 в 13:43

По съседски: Събития с балкански адрес

Хърватия предупреди своите граждани да избягват пътувания в Сърбия Външното министерство на Хърватия препоръча на хърватите да отложат всички несъществени пътувания до Сърбия, предаде националната телевизия HRT. "Като се има предвид, че..

публикувано на 04.07.25 в 11:10