Анабел Касабов е една от хилядите потомци на българи в Аржентина, които не владеят езика на своите деди, но България присъства всекидневно в живота им. Тя е очарователна балерина, танцува и преподава класически балет, но заедно с това е учител по български народни танци в балет “Тангра” в Буенос Айрес. Преди броени дни Анабел и майка й Ана посетиха България, като целта на дългото им пътуване беше Анабел да се запознае отблизо с българските народни танци, да научи колкото може повече от българските професионалисти в тази област и да пренесе в далечна Аржентина новите знания, за да може да ги преподава на учениците в школата си. Спирки по пътя й са били Пловдив, Казанлък, Велико Търново и София, и по нейни думи, навсякъде е била посрещната гостоприемно и е научила много нови неща.
Анабел и Ана разказаха за Радио България своята семейна история, която започва около 1905 г., когато прапрадядото на Анабел, Панайот Касабов, се качва на кораб за Аржентина, заедно с брат си, който обаче умира по пътя. По време на пътуването показват на Панайот снимки от различни провинции в Аржентина, където би могъл да се засели. Той избира Сан Мигел де Тукуман, северна планинска провинция, с много цветя, която много му е напомняла за неговата далечна родина. Когато се установява там, заедно с другите емигранти, започва да посещава часове по испански, които се водят безплатно от момичета от заможни семейства от града, и точно като в приказките, той се влюбва в своята млада учителка и й предлага брак. След множество перипетии, породени от голямата разлика в социалния статус на двамата, те успяват да се оженят. Имат пет деца, едно момче и четири момичета, и най-малката от тях е бабата на майката на Анабел.
Историята продължава в сегашно време, когато Ана вече живее в Буенос Айрес и избира пътя на балетното изкуство, по който също тръгва и дъщеря ѝ Анабел.
“Водя групата от 2018, но тя съществува от 80-те години на ХХ век, когато е създадена Аржентинско-Българската Фондация в Буенос Айрес. За един период групата се разпада, защото българските общности в Аржентина срещат определени трудности. Сега в групата участват както потомци на българи, така и аржентинци – любители на народните танци. Управата на града винаги ни кани на събитията на различни общности, а в Буенос Айрес празнуваме Ден на България”, разказва Анабел за Радио България и продължава:
“Разстоянието между България и Аржентина е доста голямо. За нас е трудно да следим фолклора тук по начин, който да е достатъчно професионален за групата. Работим като взимаме часове онлайн, разглеждаме страници в интернет, разменяме си материали. Сега ще отнеса много нови умения, които не достигат до Аржентина. В София посетих танцувалното училище. Бяха дълги дни, започвах сутрин и приключвах вечер, присъствах на всички възможни часове.”
Как организират събитията си потомците на българи в Аржентина?
“В Аржентина има пет български общности, където се събират потомци на българи и някои българи. Те се намират на север – в провинция Чако, на юг – в Комодоро Ривадавия, в Берисо и в столицата. Опитваме се да поддържаме живи корените си. Най-големите се стремят да покажат на малките какъв е бил животът на българите, какви са типичните ястия, кои са традиционните хора и ръченици, типичните дрехи за различни райони в България – всичко, което биха могли да им предадат, бидейки в Аржентина. Това не е лесно, но се постига, то е групова работа, с която поддържаме живи корените си заедно и разпространяваме традициите си в Аржентина”.
Повече аржентинка или българка се чувства Анабел?
“Чувствам се аржентинка, разбира се, но в същото време усещам България със сърцето си, защото моето семейство винаги е спазвало българските традиции. Ръководя балета и рекламирам България. Тя присъства в живота ми всеки ден. Така че съм и наполовина българка.”
Изпълнителната агенция за българите в чужбина съдейства на Анабел при пристигането й в страната, като в София я свързва с Националното училище по танцово изкуство, където се е включвала в часовете на различни възрастови групи, от 8 до 11 клас и заниманията им по танци от различни фолклорни области. За времето, прекарано тук Анабел е усвоила е нови стъпки, начина, по който се държат ръцете при танца, включвала се е в много хора, разказа ни Ива Крумова, главен експерт за Латинска Америка в ИАБЧ.
На тръгване от България Анабел получи като дар автентични фолклорни костюми, които да отнесе в Аржентина и да продължи да радва почитателите на българките народни танци.
Снимки: Изпълнителна агенция за българите в чужбина
В навечерието на коледните и новогодишните празници Българското училище в Сао Пауло отправи видео поздрав до всички свои ученици, родители, учители и представители на българската общност в Бразилия. "Бъдете здрави, бъдете..
Посолството на България в Бразилия отправи покана към децата и младежите от българските общности по света (извън България) да вземат участие в организирания от него Международен ученически литературен конкурс. Желаещите да се включат ще трябва да..
Българската грация Боряна Калейн ще предаде уменията си на гимнастички в Монтерей (Мексико). Мастър класът ще се проведе от 5 до 8 декември. След това, от 13 до 15 декември, на именитата ни гимнастичка ѝ предстои мастър клас и в Лангрео..
В навечерието на коледните и новогодишните празници Българското училище в Сао Пауло отправи видео поздрав до всички свои ученици,..