Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която провеждат за седма година край Трън, са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те са датирани от късната креда.
От находището на динозаври в България са открити кости от едри влечуги, зъби от крокодили, много фрагменти, сред които и запазени коруби от костенурки, зъби от риби, които днес не се срещат в Европа.
Събрани са кости от жаби и неизвестни досега фосили, които според учените най-вероятно са вкаменелости от насекоми от ерата на динозаврите. Всичко това подсказва на палеонтолозите, че в района край Трън е съществувала една изключително богата екосистема, а това от научна гледна точка ще подпомогне запълването на информацията за живота преди 80 милиона години по нашите земи.
Снимки: Национален природонаучен музей при БАН
На 31 май Църквата чества свети апостол Ерм и свети мъченик Ермий. Свети апостол Ерм принадлежал към числото на 70 апостоли, избрани от Господ Иисус Христос и изпратени на проповед по краищата на света. Апостол Ерм бил епископ във..
В петия епизод на подкаста "Мост на вярата" ви представяме Българската православна църковна община в Париж, Франция. Посещавайки Париж, няма как да не забележим здравите християнски корени, поставени още в някогашна Галия. Спирки на метрото,..
На 30 май възпоменаваме преподобни Исакий Далматски и света Емилия. Свети Исакий живял през IV век, приел монашество и живял аскетично в пустинята. По време на император Валент (364 – 378), ревностен поддръжник на ереста на Арий,..
На 4 юни възпоменаваме паметта на свети Митрофан - първият патриарх Константинополски, живял във времето на император Константин Велики...
На 5 юни Православната църква чества паметта на свети свещеномъченик Доротей, епископ Тирски и преподобни Петър Корицки. Свети..