Няма жител на село Величка (Североизточна България), който да не знае за двата вековни дъба, превърнали се в част от природното наследство на населеното им място. Дърветата са от вида Quercus spp. През 1990 г. те са оградени и са им поставени табели, които указват ориентировъчната им възраст .
Единият дъб се намира почти в центъра на Величка, на кръстовище пред джамията, съградена през 1683 година. Той е на 550 години, висок е 22 м, а обиколката му е 5,30 м. Бившият кмет Шукри Ахмед си спомня пред репортер на БТА, че в неговото детство край дървото са се събирали деца и възрастни в дните на големите мюсюлмански празници Рамазан Байрам и Курбан Байрам. Хората връзвали люлка на клоните и децата са играели. До дървото има два кладенеца, чиято водате годна за пиене.
Другият дъб се намира в долния край на Величка до местното езерце по пътя за съседното село Менгишево. Той е с половин век по-млад от неговия побратим – „едва“ на 500 години и е висок 18 метра, а обиколката му е 4,95м.
И двете дървета столетници от Величка са част от общо 29-те защитени вековни дървета съгласно Закона за биологичното разнообразие, които растат на територията на област Търговище.
В брой 55 на предаването слушайте : Децата от българското неделно училище "Абагар" в Италия – герои на документалния филм "Духът на маскарадните игри" – репортаж на Иво Иванов от премиерата му в Рим; Етно фест на българите в Тараклия..
На 16 юни към Централна Азия тръгва подготвяна от десетилетие българска научна експедиция, пише в 24chasa.bg проф. Николай Овчаров. Две седмици ще се проучват древните петроглифи и битът на последните оцелели истински шамани в монголската част на..
Между 12 и 15 юни в София и Киев ще се проведе първата по рода си дигитална фотоизложба, която има за цел да покаже по нестандартен начин над 700 разтърсващи кадри с руските военни престъпления в Украйна. Изложбата "Украйна: любов + война" ще се..
Държавните институции са поели категоричен ангажимент за улесняване на достъпа до пазара на труда, а и в България като цяло, на лица с български..
В брой 55 на предаването слушайте : Децата от българското неделно училище "Абагар" в Италия – герои на документалния филм "Духът на..
На 16 юни към Централна Азия тръгва подготвяна от десетилетие българска научна експедиция, пише в 24chasa.bg проф. Николай Овчаров. Две седмици ще се..