Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НЗОК започва проверки на болници заради съмнение за фалшиви хоспитализации

Станимир Михайлов
Снимка: Мария Филева

Националната здравноосигурителна каса ще проверява дали лечебни заведения са отчитали фалшиво лечение без пациентът да е лежал в съответната болница, каза пред БНР управителят на касата Станимир Михайлов, който преди броени дни беше възстановен от Конституционния съд на поста.

Според управителя на НЗОК за първите шест месеца на годината отчетените от болниците пред здравната каса допълнителни разходи са се увеличили с близо 10% средно за месец. “Нямаме еднозначен отговор на какво се дължи този увеличен обем болнична медицинска помощ. Някъде може да има и фалшиви хоспитализации – даже имаме сигнали в тази посока”, заяви той.

Здравната каса ще анализира и списък със здравно осигурени, които, според документите, са влизали в болница десетки пъти от началото на годината. “Има лица, които са с по 37 хоспитализации, други с по 32, с по 20. Ще бъдат разгледани клиничните пътеки, по които са били приемани, а където е необходимо, ще направим анкети с тези пациенти”, каза още Станимир Михайлов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хирургията в България е на високо ниво

ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в областта на хирургичната онкология и гастроентерология. Във форума взе участие и френският хирург..

публикувано на 10.05.25 в 16:35

Бургаски ученици с виртуален морски робот срещу отпадъците

Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която  симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..

публикувано на 10.05.25 в 09:25

"София Тех парк" е домакин на национален турнир по скоростно редене на Куба на Рубик

В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..

публикувано на 10.05.25 в 06:30