Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски. Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на старопрестолния Търновград под набезите на османските завоеватели през 1393г. умира около 1404 година. Пет века по-късно, към края на 1905 г., при разкопки в притвора на съборния храм на Бачковския манастир, извършени по инициатива на игумена на обителта Паисий (Пастирев), са открити два гроба. В единия били намерени останки от архиерейска мантия, голям омофор и два епитрахила, а в другия – мощи със свит на руло оловен лист с надпис:
СВ {етие} МОЩИ ЕВТИМУ ПРЕОС {в} Е{щ} ЕННОМУ АРХ{иепископу} В {еликаго} ГР{ада} ТРЪН {ова} и БЛЪГАРО {мъ} ПАТРИАР {ху}
След откритието, Светият Синод назначил комисия, която да проучи фактите и да документира находката. Описани са и чудесата, в потвърждение на истинността му, а именно благоуханието, което се разнасяло от светите мощи. Въпреки свидетелствата, бившият игумен на манастира Теодосий, митрополит Скопски, подлага на съмнение достоверността им, като описва историята на Бачковския манастир и унищожаването му от турците при завладяването на Родопите. Следва опровержение от проф. Васил Златарски, който участва в назначената от Синода комисия за проверка на фактите, а през 1911г. Богдан Филов, директор на Народния музей в София и Йордан Иванов инициират нова комисия към Синода. Последната констатира исторически несъответствия и подлага на сериозни съмнения автентичността на оловния свитък, намерен в гроба с мощите.
За да сложи край на споровете и преди всичко да отдаде дължимото на последния първойерарх на Търновската Патриаршия, 120 г. по-късно, Св. Синод на БПЦ установява празника на патриарх Евтимий Търновски като покровител на целия български народ.
По този повод, игуменът на Бачковския манастир Величкият епископ Сионий и братството на светата обител отправиха покана към православните християни за молитвено участие в бдението в храма на манастира и божествената света литургия в чест на светлия празник. Службите в навечерието и на самия празник оглавява Негово Светейшество патриарх Даниил Български и Митрополит Софийски.
Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..
Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..