Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни съкровища и артефакти от 14 наши музея ще гостуват на музея „Гети“ в Лос Анджелис

Снимка: Красимир Георгиев (НАИМ-БАН)

Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ) към БАН. От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата

Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят.

Ще бъдат представени емблематични за древна Тракия открития по нашите земи. Посетителите на Музея Гети ще могат да разгледат отблизо Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други, научаваме от интервю на БТА с доц. д-р Маргарит Дамянов от НАИМ при БАН.

По думите му, водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции. Сред тях са музеят „Лувър“ в Париж, Британският музей, музеят „Метрополитън“ в Ню Йорк и самият музей „Гети“. И още - тъй като древните тракийски земи се простират и извън съвременните граници на България – върху части от днешна Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Северна Македония, за първи път в подобна изложба участват и експонати от Гърция и Румъния, съобщава БТА.

Вижте още: 


Снимки: Красимир Георгиев (НАИМ-БАН)


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 8 юни 2025 г.

Днес е големият християнски празник Петдесетница . Отбелязва се на 50-тия ден след Възкресение Христово. По свидетелството на евангелист Лука в книга Деяния Апостолски, в този ден станало забележително събитие – слизането на Светия Дух..

публикувано на 08.06.25 в 06:00

Църковен календар - 7 юни 2025 г.

Днешния ден, съботата преди големия християнски празник Петдесетница, е определен от Църквата за един от специалните дни в църковната година. Дни, в които отправяме специално молитви за опрощение на греховете и упокоение на душите нашите..

публикувано на 07.06.25 в 06:00

Беседа за Евтимий Търновски в църквите ни в Хамбург и Париж

Беседа за живота и делото на свети патриарх Евтимий Търновски ще се състои на 22 юни от 13:00 ч. в българските православни храмове "Св. Евтимий Търновски" в Париж и "Св. св. Кирил и Методий" в Хамбург. Събеседници по темата ще бъдат протойерей..

публикувано на 07.06.25 в 00:55