Ние българите знаем, че между България и Армения съществуват отношения на близко приятелство и сътрудничество, изградени на основата на вековни исторически и културни връзки между двата народа. Има много уважавани личности от арменската диаспора в България – учени, икономисти, журналисти, писатели, които са на голяма почит в българското общество. И ако арменската общност в България наброява около 5600 души, то в Армения към днешна дата живеят съвсем малко българи. 21 от тях имат право да гласуват в единствената секция, която е разкрита в посолството на България в Ереван, на адрес улица "София" №16.
"Първоначално в Ереван имаше само българското училище "Пейо Яворов", което поддържаше връзката между двата народа, относително отскоро е открито и посолството на България в Ереван " – казва ни журналистката Цветана Паскалева. Тя повече от 30 години живее и работи в азиатската държава. Води свое предаване в арменската обществена телевизия, но като българка не престава да се вълнува и следи всичко, случващо се в Родината. "Освен това аз съм в комисията за изборите в посолството. Имам и тази отговорна мисия и се ползвам с изключително доверие от страна на българското посолство" - пояснява Цветана Паскалева пред Радио България:
Най-важното според българската журналистка в Армения, която е отразявала поредицата от военни конфликти в Нагорни Карабах, сега е да има мир и да се запази баланс в посланията на политиците:
"Защото всички виждаме колко е нестабилна обстановката около нас и в близките държави. И от първо лице искам да кажа, че войната е нещо страшно. Не пожелавам на никого да изпита този ужас и трагедии и най-страшното във войната е, че може да отнеме живота на твои близки хора. Пожелавам само мир и именно заради този мир трябва да се разберат нашите политици. Да има консенсус и да оставят зад гърба си техните амбиции и партийните ежби – казва с надежда Цветанка Паскалева и допълва: – Имаме една красива България и все още можем да направим така, че да тръгне по по-добър път държавата. Трябва да се мисли за тези млади хора, които ако сега не виждат постоянство и добър стандарт на живот в България, естествено че ще търсят да се реализират някъде навън. А това е много лошо, че си губим човешкия потенциал и младата сила, която може да е двигател за обществото ни през следващите 30 -40 години. Би следвало да мислим в перспектива и да задържим своите млади хора в държавата."
Снимки: Ройтерс, 1tv.am Facebook / Българско училище "Пейо Яворов" (Ереван)В Музея на еврейския народ /Museum of the Jewish People/ в Тел Авив, Израел днес отбелязват 130-годишнината от рождението на Димитър Пешев, праведник на народите от света, заместник-председател на 25-ото Народно събрание на България, съобщават от..
Фестивал на българската култура, изкуства, бизнес и кулинария ще се проведе в събота (16 ноември) в университета “Джосай” в Токио, съобщиха от Японско-българската асоциация. В рамките на събитието ще бъде изнесени две лекции: “България –..
От Посолството на България в Сеул съобщиха във Фейсбук страницата си, че са в процес на осъвременяване на своята база данни, съдържаща информация за контакт с постоянно пребиваващите на територията на Република Корея български граждани...
В Музея на еврейския народ /Museum of the Jewish People/ в Тел Авив, Израел днес отбелязват 130-годишнината от рождението на Димитър Пешев, праведник на..