Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ПАСЕ са притеснени от обвиненията за купен и контролиран вот в България

Снимка: Съвет на Европа

Делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) за наблюдение на отминалите в България парламентарни избори на 27 октомври отчете професионалното организиране и провеждане на вота, но и вкоренената липса на доверие сред избирателите в политическото ръководство на страната.

Ръководителят на делегацията Алфред Хеер заяви, че изборите не са довели до пробив в политическата безизходица. Според него политическите лидери от всички партии и коалиции трябва да приемат реалността на разединението на българския народ и да се справят с нея.

"Българският народ заслужава лидери, ангажирани с осигуряването на функциониращо демократично правителство", посочи той.

От ПАСЕ препоръчват да се помисли за евентуални промени в избирателната система, за да се улесни съставянето на стабилни редовни правителства. Делегацията изрази загрижеността си относно обвиненията за купуване на гласове и контролиран вот в страната, особено в районите с преобладаващо малцинствено население или такова с ниско образование.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев ще приеме президента на Източен Тимор Жозе Рамос-Орта

Президентът Румен Радев ще се срещне днес с президента на Демократична република Източен Тимор Жозе Рамос-Орта, който е на работно посещение в страната ни. Двамата ще обсъдят възможностите за сътрудничество между България и най-младата азиатска..

публикувано на 22.04.25 в 07:00

Кабинетът на Росен Желязков устоя и на втория вот на недоверие

Кабинетът на премиера Росен Желязков оцеля и при втория вот на недоверие. Той беше внесен от партия МЕЧ, с подкрепата на "Възраждане" и "Величие" заради несправяне с корупцията.  130 депутати гласуваха "против", а "за" – 72-ма. За да бъде..

публикувано на 17.04.25 в 15:45

Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Днес от 14:30 часа депутатите ще гласуват втория вот на недоверие към кабинета на премиера Росен Желязков. Той беше внесен от партия МЕЧ, с подкрепата на "Възраждане" и "Величие" с мотив – несправяне с корупцията. Вчера, ден след като..

публикувано на 17.04.25 в 07:10