Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Установен е контакт с един от двамата изчезнали българи в района на Валенсия

Снимка: БТА

В Генералното консулство на България във Валенсия е постъпила информация от близките на един от българските граждани, с които нямаше връзка досега, че са успели да установят контакт с него и се намира в добро здравословно състояние, съобщиха от Министерствто на външните работи. 

Двама българи бяха сред останалте в неизвестност вследствие на опустошителните наводнения в испанската област Валенсия. По данни на испанските власти, към момента е известна самоличността на едва около 40 от всички потвърдени жертви на наводненията. Процедурата по идентификация на самоличността на откритите тела изисква близките да подадат жалба в полицията за изчезването на своите роднини, след което да дадат ДНК проба за сравнение. По данни на испанските власти над 1900 човека са в неизвестност.


Представителството ни във Валенсия продължава да следи ситуацията и поддържа постоянен контакт с компетентните испански власти, допълват още от МВнР.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обръщат към Генералното консулство на Република България във Валенсия на следните телефони: +34 963 690 921; +34 963 691 788, на дежурния телефон в извънработно време: +34 630 168 018, както и на дежурния телефон в извънработно време за спешни случаи в посолството на Република България в Мадрид: + 34 678 013 846.

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция „Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Топлото есенно време продължава, в котловините може да има слани

В четвъртък минималните температури ще са от 1 до 6°, в София – 2°. Малко по-ниски сутринта ще са температурите в котловините, където ще има условия за слана. В часовете преди обед на места в низините и котловините все още ще бъде мъгливо или с..

публикувано на 29.10.25 в 18:30

"Мяра": 41,5% от българите очакват влошаване на личните си финанси през 2026 г.

Намалява увереността за личните финанси на българите. Това показва изследване на социологическа агенция "Мяра", проведено между 5 и 13 октомври 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. Ако през април 32,2% от сънародниците ни са очаквали..

публикувано на 29.10.25 в 15:44

Профсъюзите се обявиха против минимална заплата от 605 евро, готвят протест

Двата най-големи профсъюза в България - КНСБ и КТ "Подкрепа", организират предупредителна протестна акция пред сградата на Министерския съвет. Тя е планирана за 31 октомври (петък) преди заседанието на Националния съвет за тристранно..

публикувано на 29.10.25 в 14:42