Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Усещане за принадлежност" или как българчета в Рим отбелязаха Деня на будителите

Снимка: Венета Ненкова

На 2 ноември, в сградата на Европейския съюз на площад "Венеция" в Рим бе представен филмът "Усещане за принадлежност" на режисьорката Ирена Даскалова и по идея на Венета Ненкова, създател на неделното училище "Асен и Илия Пейкови" в италианската столица.

"Лентата е посветена на 350-годишнината от смъртта на големите български възрожденци Петър Парчевич, Филип Станиславов и Петър Богдан и е плод на съвместната работа на екипа на българското школо в Рим и студенти от НАТФИЗ, които благодарение на програмата на МОН "Неразказаните истории на българите" и Еразъм + успяха да реализират ценния документален проект. В него участваха отец Анджело Джорджета, проф. Красимир Станчев, проф. Лилия Илиева и проф. Галя Симеонова-Конах, които хвърлиха светлината върху важна, но забравена част от нашата история" – сподели културологът Венета Ненкова пред Радио България.
 


"Във филма се разказва за огромния принос на българските католици в развитието на образователното дело в българските земи през далечния XVII век, когато обучението в четене и писане на практика изчерпва предлаганите знания. Точно в този период млади българчета успяват да се възползват от благосклонното отношение към тях от страна на Католическата църква и да получат европейско образование в Рим, Лорето, а както става ясно, и в Прага – голям културен център на Свещената Римска империя. В българските земи пък са открити (по новоиздирените документи) пет училища със светски характер.
Първото от тях е в Чипровец (следосвобожденското име на северозападния български град е Чипровци - бел. ред.) и за него имаме най-много сведения. Там децата са се обучавали на четмо и писмо чрез две азбуки – кирилица и латиница, но също са изучавали латински език, логика и други дисциплини, развиващи ума и издигащи културата на българчетата."


Събитието в Рим е преминало под патронажа на българското посолство към Светия престол и Малтийския орден, както и със съдействието на Българския културен институт.


Във филма участват деца и ученици от българското училище „Асен и и Илия Пейкови“ в Рим, но също и студенти от Университета "Ориентале" в Неапол, които помогнаха за превода и изготвянето на субтитри на италиански език, уточни Ненкова с ясното убеждение, че няма по-подходящо време да бъдат уважени забравените имена от българската история от Деня на българските будители.

Вижте също:

Снимките от събитието са предоставени от Венета Ненкова, Рим





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лазаровден в училище

Многоезичната среда - предизвикателство пред обучението на българчетата в чужбина

С празнична програма за Лазаровден от децата в Българското неделно училище „Родна стряха“ в Кипър започна семинарът за преподаватели от български училища в чужбина (12-14 април, Ларнака). „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за..

публикувано на 12.04.25 в 10:59

Ученици от Българското училище “Иван Станчов” в Лондон подготвят концерт за 24 май

Българското училище “Иван Станчов” в Лондон ще отбележи 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с концерт в църквата “Св. Петър” в британската столица. В него по..

публикувано на 12.04.25 в 03:01

Български учители в чужбина обсъждат съвременни методи за работа с деца билингви

Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група..

публикувано на 11.04.25 в 08:05