Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващите в Скопие продължават да репресират българите в Битоля

Весна Бендевска
Снимка: sdk.mk

Зам.-председателят на парламента на Северна Македония Весна Бендевска е внесла до прокуратурата в Битоля сигнал, че българският културен клуб "Иван Михайлов" в града продължава да функционира, въпреки заличаването му от централния регистър, съобщи БТА, като се позова на https://sdk.mk. Действието на Бендевска идва след като на 1 ноември, когато в България се отбелязва Денят на народните будители, в помещението, стопанисвано от сдружението, се е провело представяне на фототипно издание на пиесата "Македонска кървава сватба" на Войдан Чернодрински: "Лекторите са казали, че Войдан Чернодрински е български възрожденец, а "Македонска кървава сватба"- част от българското културно наследство и олицетворение на борбите и стремежа за свобода на българите". Според Бендевска, "това са провокации и нарушаване на македонските национални чувства".

Председателят на вече заличеното сдружение Културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля Люпчо Георгиевски определи действията на Бендевска от съуправляващото движение "ЗНАМ" като: "умишлен опит за заглушаване на културните и национални особености и стремежи на българската общност в Македония".  "Постоянният административен натиск върху представителите на македонските българи, както и злоупотребата със съдебни дела срещу тях, е най-убедителният аргумент в полза на спешната необходимост от конституционни гаранции за нарушените ни колективни права", написа във Фейсбук Люпчо Георгиевски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Благотворителен концерт във Виена подкрепи училището за таланти в село Русаля

В елегантната и модерна зала MuTh във Виена се състоя забележителен благотворителен концерт-спектакъл. Всички средства от билетите, както и доброволните дарения, бяха предоставени  на Училището-пансион по изкуства и занаяти за деца в неравностойно..

публикувано на 29.10.25 в 09:24

"Креативна работилница" ще развива въображението на българчетата в Дъблин

Учениците от Българското училище "Азбука" в Дъблин ще могат да се включат в ново занимание, съобщиха от учебното заведение на фейсбук страницата си. От 1 ноември в "Креативна работилница" те ще развиват своето въображение и творческите си умения..

публикувано на 27.10.25 в 18:11
Снимка: FB/Посолство на България в Осло

Отвори врати българското почетно консулство в норвежкия град Ставангер

Първото почетно консулство на България в Норвегия беше официално открито на 24 октомври 2025 г. в град Ставангер, съобщи във фейсбук посолството на България в Норвегия. След изпълнението на химните на България и на Норвегия посланик Десислава..

публикувано на 27.10.25 в 12:45