Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя Белерофонт върху крилатия кон Пегас – съобщава специализираната платформа аrchaeologia-bulgarica. Сцената е разпозната от Добрина Харбалиева от Общинския исторически музей в Средец, в сътрудничество с д-р Арина Корзун от Института по балканистика с Център по тракология при БАН. Смята се, че огнедишащото чудовище с лъвска глава, опашка на дракон и козе туловище за пръв път е описано от Омир в "Илиада". Макар да изглежда свирепа и да се слави като безсмъртна, Химера все пак е поразена от стрелата на героя Белерофонт, с помощта на богинята Атина. Двамата победители извършват заедно още подвизи, но накрая Белерофонт пожелава да се изкачи при боговете на Олимп. Тогава той пада от гърба на Пегас, припомнят археолозите.
Вижте още:
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..