Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест и контрапротест пред Народния театър заради постановката на Джон Малкович

Снимка: БТА

Втора поредна вечер пред Народния театър "Иван Вазов" имаше протести, но този път не се стигна до физически сблъсъци. Поводът отново беше постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу.

Служебният вътрешен министър Атанас Илков: Постъпката на директора на Народния театър беше неуместна

Няма арестувани за безредиците пред Народния театър, за да няма ескалация

Този път събралите се участваха в две паралелни събития - протест и контрапротест. Първите отново заклеймиха пиесата като "антибългарска", а вторите изразиха недоволство от породилото се напрежение срещу спектакъла.

"Не съм българин и не мога да си представя защо тази пиеса, която е художествена измислица и чието действие се развива в България и има доста чаровни български персонажи, може да се смята за толкова обидна. Това е забавна, очарователна и романтична комедия. Сцена, не арена", коментира Джон Малкович пред националните медии.

Много актьори, сред които Теодора Духовникова, Юлиан Вергов, Дарин Ангелов, както и политици дойдоха, за да подкрепят участващите в представлението. Столичният кмет Васил Терзиев коментира: "Важно е да се протестира и да се изразява мнение, но цивилизовано."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Инициативата "Голяма маса: Една общност" за последно тази година

През лятото на 2024 г. една столична община и нейните жители показаха как нагледно можем да бъдем щастливи и задружни като общност, седнали на една маса. През месец юли 2024 г. на улица "Екзарх Йосиф" и през септември на улица "Оборище" бяха разгънати..

публикувано на 20.09.25 в 10:05

На Фестивал на чесъна кани село Долни Раковец

Фестивал на чесъна се провежда на 21 и 22 септември на стадиона в село Долни Раковец, община Радомир, област Перник. Събитието представя традиционното производство на долнораковски чесън. Поради благоприятните почвено-климатични условия..

публикувано на 20.09.25 в 07:00

Бургас е домакин на Фестивал на електромобилите

Фестивал на електромобили Eldrive EV Fest 2025 ще се проведе днес на Морската гара в Бургас.  Събитието е посветено на електрическите коли и в програмата му са включени тест драйвове, представяне на нови модели и вечерно светлинно шоу. Посетителите..

публикувано на 20.09.25 в 06:00