Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равнището на безработицата в България се е запазило през октомври

Снимка: Pixabay

Броят на започналите работа безработни през октомври се е увеличил с 830 или с 5,9% спрямо месец по-рано. По данни на Агенцията по заетостта, общо 14 852 безработни са започнали работа миналия месец.

Равнището на регистрираната безработица в България през октомври се е запазило на 5,2%. То се определя като дял на регистрираните безработни от икономически активното население на възраст 15 - 64 г., установено при преброяването през 2021 г.

Свободните работни места са най-много в сферата на преработващата промишленост - 26,3%, следват търговията - 14,1%, образованието - 12%, държавното управление - 10,5%, административните и спомагателни дейности - 7%, хотелиерство и ресторантьорство - 6,8%.

Търсят се машинни оператори на стационарни машини и съоръжения, социални работници, продавачи, работници в добивната и преработвателната промишленост, строителството и транспорта, както и работници по събиране на отпадъци, водачи на моторни превозни средства и подвижни съоръжения, стопански и административни специалисти и др.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бившият финансов министър Симеон Дянков оглави Фискалния съвет

Със 118 гласа "за" Народното събрание избра номинирания от ГЕРБ-СДС Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет. За членове на съвета са избрани Десислава Калчева - ГЕРБ-СДС, Атанас Атанасов - ИТН, Богомил Манов - БСП- ОЛ, Ердоан Ахмедов-..

публикувано на 27.03.25 в 16:10

Търговията ни с Турция достигна рекорд от 7,7 млрд. евро за 2024 година

Турция е един от водещите и ключови външнотърговски партньори на България. Двете страни имат много добри съседски и партньорски отношения. Доказателство за това са и данните за 2024 г., според които двустранният стокообмен отбелязва своеобразен..

публикувано на 25.03.25 в 14:34

В Бургас започна производството на военни бронирани машини

Първият български завод за бронирани автомобили на компанията “Интернешънъл армърд груп” започна своето производство в Бургас. Това става в партньорство с фирми от нашата отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации...

публикувано на 25.03.25 в 14:10