Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в София "По следите на Михайло Парашчук“

Снимка: Екипът на събитието

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура. Изложбата е организирана съвместно от Посолството на Украйна, Ректората на Софийския университет и Държавната агенция „Архиви“ и предлага „уникален поглед върху живота и творчеството на Парашчук“. Автор на фотосите е Стефан Щерев.
Парашчук пристига в България в края на лятото на 1921 г. като представител на Международния Червен кръст. В София талантливият скулптор бързо се вписва в художествения живот. Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, Ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други, напомнят от посолството на Украйна в София.
Изложбата може да бъде видяна до 25 ноември.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започва 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ

36-часов театрален и кино маратон ще поднесат на зрителите в София възпитаниците на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". Юбилейното двайсето издание ще се стои от 25 до 27 април. Според организаторите от НАТФИЗ,..

публикувано на 25.04.25 в 07:45

Снимат биографичен игрален филм за иконата на българската поп музика Лили Иванова

Ще бъде заснет игрален филм за живота на най-голямото име в българската поп музика - Лили Иванова. Лентата е с работно заглавие "Лили – любовта е живот". Филмът е съвместна продукция между фондация "Лили Иванова" и продуцентската компания "Междинна..

публикувано на 24.04.25 в 11:12

Марена Джингова – един от най-забележителните български керамици

"Посуда", "поточна линия", "производствен процес" – тази терминология уплътнява времето на т.нар. приложници от недалечното ни минало. Един творец, пребиваващ в ограниченията на социалистически завод, обаче успява да излезе от рамките, давайки криле..

публикувано на 24.04.25 в 10:20