Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Река Янтра разказва истории: каякинг сред скални чудеса и зелени тунели

Снимка: Венета Николова

Река Янтра извира в Стара планина на 1220 м. н.в. и се спуска на север, като лъкатуши през живописни долини и проломи, пресичайки градовете Габрово и Велико Търново. Малко преди да се влее в Дунав, в района на селата Беляново и Новград, като талантлив скулптор, реката вае пред зашеметените ни погледи меандри и дълбок каньон, набразден от пещери и недостъпни цепнатини.

Мястото е магнит за природолюбители, фотографи и фенове на каякинга от цяла България. Сезонът на каякинг приключва чак в средата на декември и стартира с групово спускане на ентусиасти по реката още през януари.

"През късната есен и зимата се виждат много големи ята птици, включително и пеликани, а ниско над водата се стелят парцали от мъгла и е много красиво", казва Сашо Попов, председател на туристическо дружество "Приста", което организира приключения с каяци в района.


Оказва се, че Янтра е подходяща и за начинаещи:

"Правим инструктаж,  хората сядат в лодките и тръгват. Реката е блага, уютна. Тя обгръща хората с атмосферата си и те с чувстват като част от пейзажа, от цялото това богатство… От двете страни има дървета и си като в зелен тунел. Човек попада в един изолиран свят с много птици и животни и той потъва в природата. Наоколо може да има селища, пътища, но те остават извън полезрението, извън слуха ни. А ние се движим само по тази зелена улица, наречена Янтра."


Вижте видео репортажа от пътешествието ни в каньона на река Янтра и Поломието. За превод нагласете настройките:

Речните маршрути са с различна продължителност. Най-краткият стартира от бивака на село Беляново. Трасето е дълго приблизително 8 км и в последния си участък навлиза в сравнително по-неспокойните води на река Дунав с крайна спирка село Кривина.

Най-популярният маршрут обаче е двудневен с начална точка знаменития мост на Кольо Фичето в гр. Бяла
. По пътя се преспива в село Беляново:


"Интересното е, че в тази част на река Янтра има от единия бряг високи скали, стигащи до 40-50 м. И тази скална стена се "забожда" долу директно във водата – разказва Сашо Попов. – Ние минаваме в подножието им. Тези скали са варовикови, проядени са от водата. Имат интересна структура с пещери, с ниши… И в някои от тях монаси отшелници през Средновековието са издълбали скални килии. Имало е скални църкви, скални манастири. Труднодостъпни са, необходимо е алпийско оборудване, за да проникнете в тях. Но пък край село Беляново може да се разгледа една скална църква от 12-ти век , която е облагородена за целите на туризма."

Към туристическо дружество "Приста" се обръщат туристи от цяла България, а напоследък и чужденци, желаещи да се докоснат до райската красота на това малко познато кътче. "Ние разполагаме със собствени лодки, гребла, спасителни жилетки и най-важното – с инструктори и капитани – хора с правоспособност за водачи, които могат да водят групи с каяци", обяснява Сашо Попов и добавя:

"И става едно съчетание - имаме спортна и туристическа активност, свързана с гребане. Имаме красиви пейзажи като от картините на импресионистите, на Клод Моне. Имаме история - монашеските обители в скалите. Имаме орнитология, защото тази зелена завеса от двете страни на реката привлича много водоплаващи птици – сива чапла, корморани, зеленоглава патица. Виждал съм и щъркели, морски орел и пр. Тук има легенди за огромни риби, които живеят в подмолите. Точно там, където скалата достига водата има подводни ниши, в които се криели огромни сомове и рибарите, когато уловят такъм сом после години наред разказват" – казва в заключение Сашо Попов.


Снимки и видео: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От траките до суджука - Горна Оряховица ни провокира да я опознаем

Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново . Градчето е живописно разположено в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра,..

публикувано на 30.04.25 в 10:40
Виктор Кузманов

От Родопите до глобалната сцена – село Левочево като хъб за дигитални номади

Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага палитра от красиви и спокойни локации за дистанционна работа. Живописното селце Левочево е една от тях...

публикувано на 29.04.25 в 10:30

Паркът "Мини България" доближава паметниците до обозрими мащаби

Парк "Мини България" е необичайно място за туристическа обиколка. Тук сякаш като на длан си дават среща най-важните забележителности от историята, архитектурата, духовната култура и природните забележителности на България. Човек идва, за да погледне..

публикувано на 27.04.25 в 09:10