Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България иска защитни мерки срещу вноса на украински мед

Георги Тахов
Снимка: mzh.government.bg

По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход.

Румъния е подкрепила призива на страната ни за регулация на украинския мед, който влиза на европейския пазар на много ниски цени, в значителните количества. Това оказва сериозен натиск върху цените на българския мед и затруднява реализацията на местната продукция.

Според статистиката, количеството на внесения от Украйна мед в страната ни от януари до октомври 2024 г е с над 30% повече спрямо същия период на миналата година. Сходна е ситуацията на пазара на яйца у нас, заради рязко увеличения внос на украински яйца.

В рамките на посещението си в Брюксел, по покана на министъра на земеделието на Унгария, министър Георги Тахов е участвал в среща с министрите на земеделието на държави членки, разположени в близост до Украйна, и с министъра на аграрната политика и храните на Украйна Виталий Ковал. На срещата, министрите са дискутирали предстоящото предложение на Комисията за изменение на Споразумението за асоцииране на Украйна в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Мистерията на българските гласове" гостува на Париж

Хорът "Мистерията на българските гласове" излиза на сцената на парижката зала "Олимпия" , каза за БТА продуцентът Бояна Бункова. Събитието е на 27 септември .  Поканата е дошла от френски импресарио. Това е вторият път, в който прочутата българска..

публикувано на 26.09.25 в 13:14
Илие Боложан

По съседски: Събития с балкански адрес

Румъния продължава политиката за плавно свиване на бюджетния дефицит Румъния трябва да завърши годината с бюджетен дефицит от 8,4% при 9,3 на сто в края на 2024 г. Това е договорено с ЕС, съобщи премиерът Илие Боложан. При посещението си в..

публикувано на 26.09.25 в 10:15
Пристанище Оряхово

Силният вятър спря движението на ферибота Оряхово - Бекет

На граничния пункт Оряхово към Румъния, поради лоши метеорологични условия, бе спряна работата на фериботната платформа, обслужваща връзката Оряхово-Бекет между двата бряга на река Дунав . Движението на останалите гранични пунктове с Румъния протича..

публикувано на 26.09.25 в 09:59