Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 20-30 души годишно губят живота си на строителни обекти

Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ
Снимка: knsb-bg.org

Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо стоманобетонно хале. След проверка стана ясно, че и петимата работници в склада, в който се срути скеле, са били без регистрирани договори.

По думите на Огнян Атанасов, инспекторите в България са 350 и на 10 000 души се пада 1 инспектор и няма как да наблюдават всичко в сектора. Регистрираните в Камарата на строителите фирми са 7000 само строителните, добави Атанасов и изтъкна, че тя също трябва да осъществяват контрол.

Вицепрезидентът на КНСБ изрази опасения, че и при сегашния инцидент няма да стане ясно коя е фирмата, как са наказани, по какъв начин са взети мерки това да се предотврати. Той подчерта, че работниците плащат цената и това трябва да се промени. По думите му, в Закона за здравословни и безопасни условия на труд е записано, че отговорността е на работодателя и ако те не спазват задължението си санкциите започват от 2000 лв., а при второ нарушение - 15 000 лв. Според Атанасов, те трябва да се увеличат многократно, както и изплащаните обезщетения за трудови злополуки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кирил Петков подава оставка като съпредседател на "Продължаваме промяната"

Кирил Петков обяви на брифинг, че поема политическа отговорност и подава оставка като съпредседател на "Продължаваме промяната" (част от коалицията "Продължаваме промяната" - "Демократична България", която е втора по брой депутати в Народното събрание) и..

публикувано на 25.06.25 в 15:36

България разполага с палитра от предимства, малко известни на японските компании

В София се проведе бизнес форум Япония-България на тема "Инфраструктура, енергетика и дигитализация". "България разполага с цяла палитра от предимства, които обаче са слабо известни в Япония. Задачата ни е да предоставим много по-ясна информация за..

публикувано на 25.06.25 в 14:06

Трима румънци получиха шанс за живот благодарение на донорска ситуация в България

Екип на болница Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна помощ (УМБАЛСМ) "Н. И. Пирогов" даде нов шанс за живот на трима пациенти в Румъния, съобщи Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Донорската ситуация стана възможна..

публикувано на 25.06.25 в 12:12