Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърти неуспешен опит за избор на парламентарен председател

Снимка: БТА

Народните представители не успяха да си изберат председател и при четвъртия опит. От четиримата кандидати до балотаж достигнаха Рая Назарян, издигната от ГЕРБ–СДС, и Силви Кирилов – номиниран от "Има такъв народ".
Рая Назарян събра 69 гласа единствено от своята политическа сила, докато Силви Кирилов беше подкрепен от 101 народни представители – освен от издигналия го "Има такъв народ", от "Продължаваме промяната – Демократична България", "Възраждане", Алианс за права и свободи и МЕЧ.

След гласуването временният председател Слави Кирилов обяви 30-минутна почивка. Той каза, че днес ще се проведе втора процедура по избора на парламентарен председател. Втората процедура обаче също се оказа безплодна. Така проточилото се от 11 ноември първо заседание ще продължи в петък, 22 ноември, с нов напън от страна на депутатите да си изберат председател.

Преди заседанието, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че коалицията ще гласува за своята кандидатура в лицето на Рая Назарян. Той добави, че депутатите искат да преподредят парламента и онагледи думите си с цитат: "Първите паднаха в кърви, последните станаха първи". Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков потвърди, че партията му оттегля номинацията на Андрей Цеков и ще подкрепи за председател най-възрастния депутат Силви Кирилов от ИТН. Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов отново защити кандидатурата на Петър Петров като "логичния избор", а Борислав Гуцанов от "БСП – Обединена левица" – на Наталия Киселова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Парламентът дебатира по петия вот на недоверие

Народното събрание днес ще проведе дебати по петия вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Самото гласуване се очаква да се състои в четвъртък. Предложението за гласуване на вот на недоверие е внесено от ПП-ДБ, АПС и МЕЧ за провал..

публикувано на 17.09.25 в 06:00
Росен Желязков

Пари за решаване на водната криза има, нужна е координация, заяви премиерът

Проблемът с водите през последните години не само не се решава, но се и задълбочава от липсата на координирани действия между институциите, държавата и общините. С тези думи премиерът Росен Желязков откри първото заседание на Националния борд по..

публикувано на 16.09.25 в 13:22
Атанас Запрянов и Пиро Венгу

Министърът на отбраната Атанас Запрянов се срещна в Тирана с колегата си Пиро Вънгу

Министърът на отбраната Пиро Вънгу прие днес в Тирана министъра на отбраната на България Атанас Запрянов, който направи първото си официално посещение в Албания, придружен от високопоставена делегация. Това съобщава на сайта си Министерството на..

публикувано на 15.09.25 в 17:35