Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракия икономическа зона сключи стратегическо партньорство с китайски университет

Катя Стайкова и Юе Ли при подписването на меморандума
Снимка: cluster.bg

В Пекин беше подписан Меморандум за сътрудничество между сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Шънджънския политехнически университет (Shenzhen Polytechnic University (SZPU)). Подписи под документа положиха Катя Стайкова, изпълнителен директор на КТИЗ, и г-жа Юе Ли, вицепрезидент на китайското висше училище, в рамките на Китайската годишна конференция и изложение за международно образование (China Annual Conference & Expo for International Education - CACIE), която се проведе в началото на ноември 2024 г. в столицата на Китай. 

Шънджънският политехнически университет
SZPU е „люпилнята“ за кадри на Huawei и автогиганта BYD. Създаден през 1993 г., Шънджънският политехнически университет е считан за най-добрия университет в областта на професионалното образование в Китай, посочват КТИЗ. "10 години работим съвместно с SZPU и дойде време да официализираме това партньорство", заяви Катя Стайкова. Тя припомни, че Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, чийто екип е идентичен с този на Клъстера, инициира побратимяването между Пловдив и 20-милионния Шънджън. Метрополисът е известен като „Силициевата долина на Китай“, където се произвежда голяма част от електрониката в света.



Снимки: cluster.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български и чуждестранни експерти ще обсъдят зеления преход и енергийна сигурност на ЕС

Международен семинар на тема "Енергийна и климатична дипломация" ще се състои днес в София, информират от Дипломатическия институт към министъра на външните работи. Форумът се провежда в рамките на проект, финансиран по линия на Официалната помощ за..

публикувано на 09.06.25 в 07:00

Националната статистика отчита стабилен ръст на БВП с 3,1 на сто

През първото тримесечие на 2025 г. Брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 3.1% в сравнение с първото тримесечие на 2024 г. и с 0.6% спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г., съобщи Националният статистически институт. Преизчислен в евро, БВП е..

публикувано на 06.06.25 в 16:05
Жечо Станков

Подписваме договора за строителството на VII и VIII блок на АЕЦ “Козлодуй” догодина

До края на 2026 г. трябва да бъде подписан договорът за строителството на  VII и VIII блок на АЕЦ “Козлодуй”, съобщи енергийният министър Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция “Българската атомна енергетика – национална,..

публикувано на 04.06.25 в 14:38