Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло. В наши дни пластмасовите китайски "посестрими" на стъклените декорации за елха отдавна са завладели пазара, но само защото са по-евтини и по-достъпни. Това не означава, че старите чупливи играчки са отживелица! Със събуждането на традицията по производството им се е заел Костадин Калоянов от град Белослав, който дълги години е работил в местния завод за стъклени изделия. Днес, заедно със семейството си, той сътворява истински стъклени бижута в домашната си работилница.
Оказва се, че този знаят се заражда преди 250 години в германския град Лауша. В България стъклените коледни играчки започват да се разпространяват масово с изграждането на няколко специализирани предприятия по време на соца.Но след т.нар. демократични промени към края на 20-ти век, производството им сериозно намалява. Сега вече на пръсти се броят цеховете и работилничките за стъклени коледни играчки у нас, а Костадин Калоянов е сред последните мохикани, които се борят за оцеляването на това ефирно изкуство.
"Магията е че се правят изцяло на ръка. Това е производство, което почти не може да бъде механизирано или автоматизирано. Стъклените играчки са много тънки, самият процес на производството им ги прави да красят по елегантен начин елхата, защото са изключително леки и не накланят или огъват клонките ѝ. Правим по поръчка надписи с различни послания, с изображения на зимни пейзажи и пр. Всяка наша играчка е като малко произведение на изкуството. Най-атрактивните са с топките изображение на Рождество, приличат на малки стъклени икони! Интересна е реакцията на хората, когато се изправят пред нашия щанд, да видиш как очите им се отварят и започват да блестят при вида на коледните играчки."
За съжаление професията на стъкларството в България е почти на изчезване. Бъдещето ѝ е свързано с малките манифактурни предприятия като това на Калоянов. Според него обаче семейният му бизнес е доста нерентабилен. "Произвеждаш и инвестираш цяла година – материалите не са никак евтини и продаваш само в периода на Коледа, това са едва 20-30 дни. Но с добра организация и с отдаденост на този занаят успяваме да се справим", каза в заключение Костадин Калоянов.
Снимки: Костадин Калоянов
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..