Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България става четвъртата европейска страна, внедрила иновации за лечение на хронични рани

Снимка: УМБАЛ Бургас

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение в черноморския ни град. България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази технология. Става дума за революционен нов подход за лечение на тежки хронични рани като диабетно стъпало, онкодерматология, изгаряния, декубитални рани и др. Изкуственият интелект сканира очертанията на раната. Чрез липосукция от корема на пациента се извлича мастна тъкан. Заедно с тъканно лепило тя се зарежда в 3D биопринтер, който отпечатва пластир с консистенцията на желе. Пластирът се поставя в раната и рестартира регенериращите сили на организма. В 87% от случаите се постига оздравяване дори на рани, кървящи с месеци.

Оказва се, че повече от половината ампутации на крака у нас се дължат именно на диабетното стъпало. Новата технология дава шанс на пациентите да запазят краката си. Рутинно методът вече се използва в САЩ, Турция, Южна Кореяи други азиатски държави. Българияе четвъртата европейска страна, която започва да прилага метода.

Засега българските пациенти имат безплатен достъп до това лечение само при демонстрации, тъй като апаратурата е на пазара едва от три месеца и все още не е закупена от нито едно лечебно заведение у нас.

Снимки: УМБАЛ Бургас

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Car Speed Show представя екзотични автомобили в София

През почивните дни, 27 и 28 септември, зала Арена 8888 в София е домакин на Car Speed Show 2025. Автомобилното и лайфстайл изложение ще събере на едно място спортни, луксозни и колекционерски автомобили, а също и мотоциклети, яхти и иновативни продукти за..

публикувано на 27.09.25 в 08:40

Световният ден на туризма е повод да попътуваме из България

От 1980 година насам светът отбелязва 27 септември като Ден на туризма. Той е свързан с годишнината от приемането на устава на Световната организация по туризъм през 1970 г. Редица български селища организират специални събития, макар в страната ни..

публикувано на 27.09.25 в 08:05

Велопоход на толерантността Le tour du canal в Пловдив

Велопоходът на толерантността Le tour du canal се завръща на Гребния канал в Пловдив. На 27 септември от 14:00 часа фондация "Ела и ти" подава ръка на хората с увреждания с празник на движението. Събитието ще предостави възможност на всеки участник за..

публикувано на 27.09.25 в 07:35