"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере сънародници в Хамбург на 30 ноември. В основата на това събитие е ръководеното от г-жа Юкер културно дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург".
Поканата е отворена към всички, които проявяват интерес към българската култура:
"Ние организираме артисти, художници, членове на Клуба, представители на различни български организации в Хамбург и околностите и се радваме от сърце, че можем и този път да покажем на немската общественост нашата култура – пояснява г-жа Юкер в предаването "България днес" на Радио България. – Тази година правим това събитие с подкрепата на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и под егидата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Поканили сме официални гости, сред които е почетният консул на България в Хамбург Михаел Томас Фрьолих, също така Българската църква с нейното представителство и с членовете на църковното дружество. Поканили сме българските дружества от Хамбург и околностите – Немско-българското дружество "Огнище" от Папенбург, дружеството на българите в Хановер, с председател Гергана Науман, танцовия състав с ръководител Камен Кунев, група "Здравец". Освен това сме поканили представители на сайтове и медии, за да разгласим в по-голям мащаб нашата култура."
Различни немски дружества, които се занимават с танцово изкуство са проявили интерес към програмата на българското събитие в Хамбург. Затова и организаторите са предвидили симултанен превод на немски език, за да може всички да чуят в детайли това, което ще прозвучи от сцената, включително и откъси от книга, посветена на възрожденския майстор строител Колю Фичето.
"Ще имаме и една голяма елха в залата на 30 ноември – всички носят играчки и украси за нея. В събота ще бъде празник! Ние, българите, украсяваме света, подобно на коледната елха – със светлина и вълшебни декорации! Заповядайте, всеки да намери щастие в това пътуване около елхата - символ на света!" – кани ни г-жа Емилия Юкер.
Цялото интервю, с детайли за събитието, гостите и празника – чуйте в звуковия файл:
В Брюксел ще "отпразнуват" българските букви. На 24 май – в Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в белгийската столица ще се проведе среща с една от най-четените съвременни български поетеси - Мария Донева. Освен с..
С голям концерт възпитаниците на Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел ще отбележат завършването на учебната година и най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...
Георги Господинов ще е гост на Международния панаир на книгата в Прага. Събитието ще е на 16 май от 17:00 ч., съобщават от издателство "Жанет 45". По време..
Кулинарен конкурс "Мис Баница" ще се състои на 17 май в Берлин, съобщава на фейсбук страницата си организаторът на събитието – Българо-германското..