Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчиловци или Мусилиян – защо китайците обичат китното родопско село

4
Снимка: Facebook /Сийка Суркова

През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо набира популярност в азиатската държава, превръщайки се в синоним на здраве и дълголетие. 


Не закъсняват и първите китайски туристи. В селото започват да се снимат и китайски рекламни клипове, както и … цял сезон на китайския Сървайвър. "Тогава 7-те участници в риалитито, снабдени единствено с българо-китайски разговорен речник, живяха в домовете на хората и участваха във всекидневните им дейности – от събиране на сено до вадене на картофи и пр.", спомня си кметицата на Момчиловци Сийка Суркова и допълва.

Сийка Суркова

"Това провокира интереса на китайците да посещават Момчиловци, да се интересуват от селото, да усетят мистиката, която видя екипът (от китайската компания производител на кисело мляко Мусилиан – бел.ред.), който дойде на проучване, още преди марката да стане факт. Най-впечатляващо за тях е селото ни като географско разположение, красивата природа, добрината на хората тук и звездното небе. Китайците казват, че никога не са виждали толкова много звезди на едно място и толкова близко до тях!"

Пандемията обаче поставя край на китайския туристически бум в Родопите. Подобно на много азиатски държави, и в Китай строгите ограничения за пътуване, свързани с Covid-19, късно отпаднаха късно. Чак през 2024 г.  започва оживление на местния туристически пазар и интересът към Момчиловци се завръща.

"Малко по малко започваме да стигаме нивата от преди пандемията – казва Сийка Суркова. – Най-много китайски туристи идват по време на фестивала на киселото мляко, който е наш тридневен празник и се организира заедно с китайските ни партньори. Тогава делегацията от Китай включва, освен представители на фирмата производител на киселото мляко, и различни местни инфлуенсъри. И те са толкова впечатлени, че не спират да подават информация на своите китайски потребители. Така селото ни набира все по-голяма популярност."


Наскоро Момчиловци и целият Смолянски регион участва в голямо туристическо изложение в китайския град Нинбо. "Имахме възможност да се рекламираме като туристическа дестинация с фокус Момчиловци, но и да представим потенциала ни за целогодишен отдих в тази част на Родопите"– каза Момчил Караиванов, представител на дружеството "Приятели на Китай" в Смолян:

Момчил Караиванов

"Идеята, е да може Смолянска област, чрез Момчиловци и района, да бъде разпознаваема на китайския туристически пазар, тъй като тяхната средна класа наброява около 300-500 милиона, а това са хора, които могат да си позволят да пътуват. В момента, в който стане по-лесен туристическият обмен покрай нашето влизане в Шенген и евентуално бъде открита директна туристическа линия между двете ни държави, очакваме в целия ни регион да има по-засилен интерес на китайски туристи" – посочи Момчил Караиванов.

Междувременно в Момчиловци се провеждат курсове за изучаване на китайски език. Обучението се организира всяко лято със съдействието на Института Конфуций – София:

"От година на година интересът към този курс става все по-голям. За периода, в който се провежда, идват курсисти от цяла България и се включват в обученията с изключителен ентусиазъм. Местните хора също се включват. Идеята е, когато посрещат китайските туристи, да могат да ги поздравят на техния език, да разменят някоя друга дума. Това не е лесен език, но пък хората ни с по-голямо желание успяват да научат много неща", казва в заключение Сийка Суркова.

Вижте също:


Снимки: Сийка Суркова, БГНЕС, confuciusinstitute.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нова туристическа пътека свързва праисторически забележителности в района на Ветрино

Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени Голямо и Малко було, беше официално открита в първите дни на месец май от местната администрация,..

публикувано на 10.05.25 в 08:05

Пътешествие в сърцето на Родопите – община Ардино обогатява туристическите си атракции

Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

От траките до суджука - Горна Оряховица ни провокира да я опознаем

Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново . Градчето е живописно разположено в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра,..

публикувано на 30.04.25 в 10:40