Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Епископската базилика в Пловдив е открита главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе

Снимка: БТА

Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време.

Откритието е направено вчера – главата се е намирала в близост до амвона на храма и вероятно е била използвана за строителен материал при градежа на базиликата. Върху нея е поставена т.нар. корона моралис или крепостна корона, а ирисите на очите й представляват сърца. Изработена е от висококачествен мрамор в традициите на елинизма.

"Размерите на главата са малко по-големи, което води до заключението, че статуята е била висока около 2,5 м", каза Любомир Мерджанов.

Богинята е свързана с по-ранния храм, който се намира под Епископската базилика и до момента остава почти непроучен. След направените анализи и почистване експонатът ще бъде изложен в пловдивския Археологически музей.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посланикът на Република Албания в България Инид Мило

Природата и културното наследство на Албания през обектива на Николай Шабарков

Фотографска изложба "Snapshots of Albania – A Season to Remember" поставя в центъра на вниманието природните красоти и културното наследство на Албания, пречупени през обектива на българския фотограф Николай Шабарков. Неговата работа не е просто..

публикувано на 08.07.25 в 12:05

България е председател на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Министърът на културата Мариан Бачев приветства участниците в 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда под председателството на България в централата на международната организация в Париж. Участват 194 държави, приели..

публикувано на 07.07.25 в 14:45

Златни съкровища и интерактивни изживявания в музея на Пазарджик

Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX  век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище " Виделина" се оформя сбирка от старини, монети, църковни ръкописи. През годините музеят обогатява..

публикувано на 06.07.25 в 09:25