Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът: Бойните действия в Украйна могат да бъдат прекратени при ясна политическа воля

Румен Радев
Снимка: БТА

Президентът Румен Радев изнесе лекция в Университета за национално и световно стопанство в София за перспективите и предизвикателствата пред младите хора и отговори на въпроси на студентите. Запитан за войната в Украйна и Близкия изток, той заяви, че дипломацията трябва да върви преди бомбите и ракетите, а не след тях да потушава последствията.

"Аз съм убеден, че могат да бъдат прекратени бойните действия при наличие на ясна политическа воля и даване на път на дипломацията, а не само на амбициозни политици и генерали. Основната ценност на дипломацията е, че тя трябва да предотвратява конфликтите. През последните години все повече нарушаваме този принцип и това е защото, според мен, животът престана да бъде основна човешка ценност", подчерта президентът.

Според него във войната в Украйна са взети безкрайно много грешни стратегически решения, а цената вече е почти милион убити и осакатени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Словения стана първата страна в Източна Европа, узаконила асистираното самоубийство Парламентът на Словения окончателно одобри Закон за асистираното самоубийство с 50 гласа "за" и 10 "против", превръщайки балканската страна в първата в..

публикувано на 25.07.25 в 11:25

Конституционният съд запази правото на депутатите да имат двойно гражданство

Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, отнасящи се до възможността на президента да избира служебни премиери от ограничен списък длъжностни лица в държавната администрация. Това сочи публикуваното от съда решение по..

публикувано на 24.07.25 в 12:41

Българският паспорт е с безвизов достъп до 177 държави и дестинации от 227 в света

България запазва 13-о място в паспортния индекс "Хенли", като през последните 10 г. страната се е изкачила с 8 места, сочи сайтът на базираната в Лондон консултантска компания за гражданство и пребиваване Henley & Partners .  Индексът на "Хенли"..

публикувано на 24.07.25 в 10:24