Факултетът по изобразително изкуство при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" чества половинвековен юбилей с любопитна изложба, основана на студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели от университета в старопрестолния град. Експозицията изгражда визуален мост между историята, настоящето и визията за бъдещето на факултета и артистите, завършили своето художествено образование в него. Творбите гостуват до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия "Борис Георгиев” в морската ни столица Варна.
Кураторската визия при подбора на произведенията разкрива основите, духа и възможностите, зададени от създателите на образователната лаборатория за артисти във Велико Търново. Стартирал като специалност в рамките на катедра "История", Факултетът по изобразително изкуство е открит през август 1974 г., като обучението по изобразително изкуство датира от самото създаване на висшето училище през 1963 г.. Сред първите преподаватели в специалността са художници, утвърдили имената си в българското изкуство като Михаил Кац, Никола Кожухаров, Васил Стоилов, Васил Захариев, а по-късно сред тях се нареждат и Величко Минеков, Константин Денев, Цанко Петров, Станислав Памукчиев и др.
Освен ,,класически" художествени жанрове в настоящата изложба присъстват и някои сегменти от съвременните пластични алтернативи, като видеоарт, интермедиалност, инсталационни форми, видеодокументиран процес на художествена обработка на обемно духано стъкло.Организаторите на изложбата я определят като своеобразна ,,панорама" на артистичната същност на Великотърновския университет – представена е цялата палитра от специалности: Живопис, Скулптура, Графика, Графичен дизайн и визуални комуникации, Рисуване и интермедия, Стенопис, Педагогика на обучението по изобразително изкуство и Визуални изследвания.
"ФИИ на 50. В новото време с ново лице” е опит да се повдигнат въпроси около висшето образование по живопис в България, за свършеното до момента в частност от Великотърновския университет и, разбира се, да се насърчат младите артисти по нелекия път на творци.
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..
Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..
За Дивна Шалич Лафчиева казват, че е жена с много родини. Подобно на многоликостта, събрана в нейната душевност, тя е и жена с много призвания. Но най-важното е, че от друмищата, по които е оставила следи, поема голямата любов към живота – тя озарява..
В общинската библиотека "София" в брюкселския квартал Скарбек има едно малко кътче България. Това е секцията, която предоставя ценна колекция от..
"Посуда", "поточна линия", "производствен процес" – тази терминология уплътнява времето на т.нар. приложници от недалечното ни минало. Един творец,..
Ще бъде заснет игрален филм за живота на най-голямото име в българската поп музика - Лили Иванова. Лентата е с работно заглавие "Лили – любовта е..