Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спада износът и вносът за Европа и за страните извън ЕС

Снимка: БТА

В периода януари - септември 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3,6% спрямо година по-рано и е на стойност 20,895 млрд. евро. Основни търговски партньори са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62,2% от износа за ЕС, сочат данните на Националния статистически институт. Спрямо 2022 г. спадът на износа за ЕС е със 7,3%.

Вносът на стоки в България от ЕС от януари до септември 2024 г. намалява с 5,4% спрямо същия период за 2023 г. и е на стойност 21 млрд. евро. Най-голям е вносът от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Полша.

Вносът на стоки в България от трети страни през периода януари - октомври 2024 г. нараства със 7.1% в спрямо 2023 г. и е на стойност 17,865 млрд. евро. Най-голям е вносът от Турция, Китай, Украйна и Сърбия. През периода януари - октомври 2024 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 3.9% спрямо 2023 г. и е на стойност 13 млрд. евро. Основни търговски партньори на България в износа са Турция, САЩ и Сърбия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В открит рудник до Цариброд се готвят да копаят лигнитни въглища

На 7 октомври изтича срокът за общественото обсъждане и възможността за подаване на възражения срещу планираното откриването на въглищна мина – Мъзгош в Забърде, Царибродско, съобщава двуезичният сайт far.rs/bg. B ceлo Mъзгoш, нa oĸoлo 15-нa..

публикувано на 07.10.25 в 15:15

Български инспектори провериха спазването на трудовите закони в Гърция

Български инспектори по труда участваха в общи проверки в Гърция за спазване на европейското трудово законодателство. Гръцко- български екипи извършиха проверки на обекти в селското стопанство и строителството, съобщи българското Министерство по..

публикувано на 06.10.25 в 09:25

България е на 56-то място по икономическа свобода в света

Канадският институт "Фрейзър" дава на България оценка от 7,13 т. (от максимум 10 т.) в класацията "Икономическата свобода по света - 2025". Това нарежда страната на 56-та позиция от 165 държави . България се намира между Гърция и Тайланд. През 2024..

публикувано на 02.10.25 в 15:17