С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно (без инструментален съпровод) и отново показват своята висока класа в концерт на 17 декември в галерия "Академия" на Националната художествената академия (на ул. "Шипка" 1) в София.
Мъжката певческа формация е основана през 2009 г. по идея на Даниел Спасов и Милен Иванов – солисти на вокалния състав "Мистерията на българските гласове" (Le Mystère des Voix Bulgares), а целта им е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Към формацията бързо се присъединяват и другите двама изпълнители. През годините "Светоглас" са работили с изявени фолклорни изпълнители. През 2012 година реализират първия си музикален проект и записват дебютния си албум "Колелото на живота". В него обрисуват с песен и музика целия цикъл на живота – от раждането до смъртта, а заедно с това и годишния календарен цикъл. Там са подбрани песни, свързани с най-важните моменти от човешкия живот.
Вторият албум на формацията излиза през 2014 г. и е наречен "Древни химни на православието". Съдържа само църковно-славянски песнопения, като "Моление Господне" и е записан в църквата на Клисурския манастир, близо до гр. Вършец. Използвана е естествената среда и е записан без никаква намеса за обработка на звука. Така се създава усещането у слушателя, че квартетът пее на живо и в съответната за църковните песни акустична среда. Третият албум пък се нарича "Песента на славея" (2019 г.) и е съчетание от всички песни, включени в концертната програма на "Светоглас" в страна и в чужбина. "Тайнството на българската полифония" е запазена марка за концертите на "Светоглас" в България и по света.
Формацията е гастролирала и на престижни сцени в чужбина, като най-много срещи с публика е имала в Русия, Англия, Норвегия, Белгия, Испания, Колумбия, Италия, Австрия, Унгария, Турция, Швеция. Участва и в Международните фестивали "Музика на вярата" в Казан (Русия), Фестивала за духовна музика в Драмен (Норвегия), Фестивала за църковна музика Maestro de la Roza в Овиедо (Испания), Международния музикален фестивал в Картахена (Колумбия), Международния фестивал за църковна музика Fausto Flamini в Рим и мн. др.
Кой пръв поставя на сцената църковно-славянски песнопения, пресъздадени от фолклорни изпълнители и с каква идея се появява квартет "Светоглас" през 2009 г., научаваме от един от основателите – Даниел Спасов. С него разговаря Гергана Манчева:
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: svetoglas.com, facebook.com/Svetoglas
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..