Бъдни вечер е един от тези тихи семейни празници, изпълнен с надежда за дните, които предстоят. На границата между миналото и настоящето православните българи, където и да са разпръснати по света, се събират, за да посрещнат бъдните дни. По традиция трапезата е постна, скромна, защото Божият Син се ражда в овчарска ясла, далеч от шума и суетата на света. Първи виждат Младенеца не велможи и първенци, а бедни овчари, които идват да Му се поклонят. Затова и Православната ни Църква набляга на духовната страна на Рождество Христово – на смирението и грижата за ближния, по примера на Божия син. Както казва св. Серафим Софийски, "любовта към ближния ни е мярката за любовта ни към Бога". В този смисъл е и призивът на свещенството ни към миряните – да отпразнуват рождения ден на Спасителя на света "не по светски", а с духовно веселие, с молитви за страдащите и мисъл за бедните и бездомните.
Всеки бърза да зарадва близките си с подаръци, а истинският подарък е нематериалният. Той е в добрата дума, вниманието, общочовешките ценности, които ни преобразяват в светлината на Божията любов.
В очакване на Светлия празник, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний отправи своя благослов към аудиторията на Радио България с грижа за бъдещото поколение:
"Изживяваме тези свещени мигове подобно на земната и Небесна Църква и нека да се подготвим да разтворим сърцата си, подобно на яслите, които са приели родилия се Богомладенец. Да бъдем по-добри, да имаме повече любов в сърцата си, да съхраним нашата православна вяра с повече надежда, с повече любов, с повече старание и грижа за подрастващото поколение. Защото знаем, че каквото посеем, това ще пожънем. Да сеем с любов, за да жънем наистина едни добри плодове, които да бъдат залог за добруването на нашето общество!"
А дарът, който Иисус Христос очаква на празника Си е вярващите да Го последват в смирение и кротост, да забравят за егоизма и страстите си. С възгласите "Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" в православните ни храмове отправяме молитва с едно сърце и с едни уста към Богомладенеца да прекрати войните по света и да спре разделенията и омразата сред хората. Истински отдадените на Бога не таят зли чувства, не се делят по различни белези на принадлежност и виждат своя ближен във всеки онеправдан. Затова с молитвен взор към Светите земи, изпълваме душите си с надежда мирът отново да възтържествува там, където се ражда Спасителят и навсякъде по света!
Снимки: Митрополит Антоний / Фейсбук, Дарина Григорова, БГНЕС
На 9 април Православната църква чества свети мъченик Евпсихий , който е роден в град Кесария Кападокийска (в църковния календар има и друг Евпсихий Кападокийски, който се чества на 7 септември). Той получил християнско възпитание от знатните..
На 8 април Светата ни Църква чества паметта на светите апостоли Иродион (Родион), Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и Ерма, които са сред 70-те апостоли, избрани от Господ Иисус Христос и изпратени от Него да благовестят Словото на Истината...
На 7 април Православната църква отбелязва паметта на преподобни Георги Митилински (има и друг св. Георги Митилински, който се чества на 16 май). Свети Георги, митрополит на Митилин, водил монашески живот от младостта си, като се..
От днес, 14 април, започва Страстната седмица, последната от земния път на Спасителя. Наречена е така заради страстите Христови – нечовешките..
Страстна седмица или седмицата на страданията на Господ Иисус Христос е последната преди Великден . Тя е и най-строгата в края на дългия Велик пост,..
Днес, 15 април, е Велики вторник. Евангелското четиво припомня притчата на Господ Иисус Христос за десетте девици, които очаквали Божествения..