Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Нова година при българите в Молдова

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Снимка: личен архив на Александър Полибза

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и единствено в българските села там. Такъв е и случаят с един интересен новогодишен ритуал, съхранен от сънародниците ни – "По́ле, по́ле". 

"Това е невероятно красив обичай, който се състои в това, че сутринта на 1 януари децата от мъжки пол обикалят къщите и изпълняват специална песен-благословия, която съпровождат с поръсвания на жито или пшеница за здраве и благодат" – разказва етнографът Галина Манолова, родена в молдовското село Кайраклия.

Чуйте наричането в "По́ле, по́ле" в изпълнение на Николай Касапов, участник в ритуала, специално за Радио България:

"Хай, поле, поле,

сам Бог ходи.

Дева Мария

Христос носила,

Бога просила.

Жито, пшеничка

сеим, веем, посеваем,

с Новым годом поздравляем!

Много лет. Амин!"

Всъщност, това са детски коледни обикаляния по къщите и на пръв поглед обичаят прилича на типична заемка от северните славяни: той се наблюдава при руснаците, украинците, белорусите.


"Но специално тук, бих казала, че това е побългарена версия на един интересен обичай, защото имаме благословия, първата част на която е на български, а втората – на руски. Защо все пак се смята за български? Защото съответства на нравствеността на българите в Бесарабия – категорична е Галина Манолова. – Тази песничка-благословия ясно посочва, че Бог Иисус Христос, когото е родила Дева Мария, ходи сред хората, тъй като полето може да се разглежда като социум, а всяко зрънце – като отделна християнска душа. Другото, на което обърнах внимание като етнограф, е че за разлика от децата-сурвакари, които също обхождат с благословия домовете в първите часове на новата година и могат да бъдат и момчета, и момичета, участниците в "По́ле, по́ле" са само момченца. Защото момченцето в случая е благославящият, малкият мъж, бъдещият орач, а също така мъжът, направен по подобие на Бог."


От тази благословия ясно личи силата на вярата на българите в Бесарабия и техният християнски мироглед. Не случайно първото, което правят на новото място, са църквите. И е възможно, този невероятно богат на композиция обичай да се възприема, понеже отговаря на православната им същност.

"Когато възрастните баби чуваха момченцето да изрича тази новогодишна благословия и виждаха как се ръси житото в стаята, пред иконата, те изпадаха в душевен, така да се каже, транс, приемаха благословията като светло, хубаво слово, идващо от църквата – спомня си Галина Манолова в интервю за Радио България. – От друга страна, обичаят е много интересен с това, че той все пак отразява началото на светската нова година, но с този обичай българите показват как възприемат света, направен от Иисус Христос, и новата година започва по този прекрасен начин – осветена от Божието слово."


В обичая "По́ле, по́ле" християнските вярвания се преплитат с езическите. Народът ни е вярвал, че колкото е хвърленото жито, толкова пилета ще се излюпят през годината, а майката на Галина е оставяла това жито да престои известно време и след това го е давала на кокошките.


"Но осветено от такава благословия и благословено пред иконата, според представите на бесарабските българи, житото придобива чудотворни свойства. Вече като студентка забелязах, как майка ми даваше на децата със сурвачките по-малко парички, отколкото на децата, които идваха на "По́ле, по́ле". Чак сега разбирам, че тя го е правила неволно, защото този обичай за нея е нещо благословено. Защото всичко, което е свързано с Бог, за бесарабските българи е наистина чудотворно."

По време на проучванията си, етнографът Галина Манолова не открива корените на този обичай в България. "Което не означава, че го няма, просто трябва да го намерим" – убедена е Галина и отправя своите благопожелания към всички българи:

"Пожелавам в тези светли празници повече светлина, повече добрина и нека позитивното мислене надделява, защото ние сме тук временно и всичко, което ни се случва, ни се случва за добро!"

Вижте също:

Снимки: личен архив Галина Манолова, Facebook/ Земляки Кайраклии Молдовы, freepik.com, личен архив Александър Полибза


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От българите по света очакват творби за конкурса "Олтарите на българския дух"

Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..

публикувано на 02.01.25 в 15:54

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32

Нови изисквания влизат в сила за пътуване до Израел

МВнР напомня на всички български граждани, пътуващи до Израел, че считано от 1 януари 2025 г. е необходимо да получат предварително електронно разрешение за влизане в Израел (ETA-IL). Разрешението се издава за гражданите на всички държави, с..

публикувано на 31.12.24 в 16:03