Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вино, спа, приключения и релакс - идеалната комбинация за почивните дни

Снимка: freepik.com

Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни около Коледа и Нова година са започнали още през есента, научаваме от енолога Красимира Кодукова от една от най-популярните платформи за винен туризъм у нас. Хората вече са по-добре информирани, те търсят качествени вина и автентични преживявания, свързани с посещение на изби в съчетание с гастрономия и опознаване на местните традиции и забележителности.


В зимните месеци дегустациите на плътни и отлежали вина в уютни изби, често консумирани с традиционни ястия, създават топла и запомняща се атмосфера. Оказва се, че най-печеливша през този сезон е комбинацията вино и спа. "Точно през зимния период са най-актуални местата, които предлагат вино и спа, заедно с релакс и приключения. Зимните пейзажи и студът предразполагат да отидеш някъде, да се сгрееш хубаво със спа процедури, да  опознаеш местното вино и да празнуваш с него"- казва Красимира Кодукова и допълва:



"В България има около 10 такива дестинации, в които винарска изба, която произвежда вино от собствените си лозови масиви, предлага настаняване, плюс спа процедури. Някои от тези дестинации се намират в райони с минерални води, както е в Сандански, например. Други не могат да се възползват от минерални води, но пък предлагат допълнителни преживявания. Например в Гоце Делчев има прекрасно място, където може да съчетаете посещението на изба с дегустационна зала и страхотен ресторант, със спа процедури с екстракт от гроздови семки.


Така че и да не сте чак такива ценители на виното, другите приключения ще ви привлекат и така ще опознаете местните винарски традиции. В Трявна също има хубава дестинация за вино и спа със собствена изба и хотелска част с по-високи звезди и спа басейни с процедури. Подобни преживявания, макар и не толкова луксозни, предлага винарна в село Главан в Южен Сакар и други в цялата страна."

Но виненият туризъм не е само вино, спа и настаняване. Близостта на винарната до културни и исторически забележителности я прави по-предпочитана дестинация в сравнение с тези, които предлагат само вино или вино и спа, твърди Красимира Кодукова.


"В България има над 350 винарски изби и със сигурност поне 150 от тях произвеждат много качествени вина, които могат да се конкурират със чуждестранните. Имаме над 100 изби, които разполагат с дегустационни зали или предлагат, макар и без настаняване, дегустации. Тези изби са целогодишно отворени за туристи с предварителна резервация. Едно от нещата, които правят впечатление, е, че за разлика от по-развитите страни в областта на винения туризъм, в България при посещение на винарска изба често посрещането и въвличането в цялото винено преживяване се осъществяват от самия собственик или технолог. 


Личното отношение към посетителите показва, че те не ги възприемат като обикновени клиенти, а като лични гости. Това качество се оценява високо от много чуждестранни туристи, които изпращаме на винени приключения в България" – споделя Красимира Кодукова пред Радио България.


Още по темата:  

Снимки: winetours.bg, Ройтерс, Freepik.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..

публикувано на 22.04.25 в 09:25

Атракционните пътувания с ретро влаковете на БДЖ са безспорен туристически хит

Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..

публикувано на 14.04.25 в 11:30
Долмен „Начови чаири“

Сакар – земя на долмени, царски орли и устойчив туризъм

Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..

публикувано на 11.04.25 в 09:15