Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения?
Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с която Националният етнографски музей в София предлага на многобройните си посетители съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.
Днес всичко, което символизира Рождество Христово, може да се намери на една ръка или на един клик разстояние. Но какво е било значението му за хората в миналото, с какви дейности е било изпълнено ежедневието им в дните от Игнажден, когато се е замъчила Божата майка до деня, ознаменувал раждането на Млада бога? Знаем ли днес какво се крие зад числовата символиката на ястията, които поставяме на празничната трапеза? Как са изглеждали благопожеланията за дома и семейството във време, когато не е имало Интернет и мобилни комуникации? Кога елховите дръвчета и подаръците стават неделима част от празника?
Как вярата и обичаите оцеляват във времена на войни, атеизъм и икономическа криза? Как в забързаното ни ежедневие днес, между коледни промоции и гръмки заглавия за насилие и омраза, отново да върнем смисъла на коледния дух в домовете и сърцата си? Тези и много други въпроси търсят своите отговори в експозицията на Националния етнографски музей.
Любопитни експонати от близкото и по-далечното ни минало, снимки, извадки от пресата, спомени и истории на няколко поколения допълват представяния разказ на специалистите от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей. Изложбата може да бъде разгледана до края на месец януари 2025 г. в залите на Националния етнографски музей.
Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..
От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..
Лятна школа за деца от 7 до 12-годиишна възраст организира Националният етнографски музе в София. Заниманията ще запознаят малчуганите с традиционните празници и обичаи, поминъците и занаятите по нашите земи, с българските митологични..