Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което институцията има както със сънародниците и близо 1000 от техните организации зад граница, така и с почти всички български министерства и институции, за да осъществява мисията си на посредник между сънародниците ни в чужбина и България. Едно от постиженията през тази година бе програмата за целево финансиране на български културни сдружения в чужбина:
Важен елемент от същността на българските общности зад граница, са медиите, създавани от тях за тях. За да съществуват, те също се нуждаят от подкрепа от българската държава.
"През 2025 в София ще се проведе двадесето издание на Световната среща на българските медии, която ще организираме съвместно с БТА. Много разчитам, че на нея ще отворим голямата тема за финансирането на българските медии в чужбина, тъй като ако българските фолклорни състави представляват България със средствата на културата, медиите в чужбина го правят чрез печатно или електронно слово. През следващата година до месец май ще бъде готов анализът, който ще направим за тях и ви обещавам, че ще бъде много интересен."
Агенцията продължава да осъществява административната услуга "Удостоверяване на български произход" на кандидатстващите за обучение в български университети по постановление № 103 млади хора от историческите ни общности, но и за Министерството на труда и социалната политика, за които удостоверяват дали лица, започващи работа у нас, имат български произход.
"Всичко това изисква сериозна гъвкавост както от наша страна, така и от тази на МОН и МТСП, защото голяма част от тези взаимоотношения не са регулирани законодателно. Ние знаем дали тези лица имат български произход, но не е уреден начинът, по който двете ведомства да получат тази информация" – посочва г-жа Манджукова.
Що се отнася до историческите ни общности, макар ангажиментът на Агенцията към МОН да е само да удостовери техния произход, институцията продължава да помага и след това на всеки, потърсил съдействие от нея:
"Тези младежи идват от различни страни и им е необходимо време, за да се адаптират в България. За да се случи това по-безболезнено, трябва да се намали стресът. Кога да извадят удостоверението за произход, кога и с какви документи да минат и през дирекция "Миграция" – всичко това е стрес и ние сме приели да им съдействаме, разяснявайки тези процедури. Освен това всяка година Агенцията организира среща с представителите на университетите у нас, в които има студенти по Постановление 103, което им позволява да обменят опит за работата си с тях. През 2025-а ще проведем срещи със самите студенти в различните градове, за да разберем с какво още можем да им бъдем полезни."
ИАБЧ вече има информационен портал "103 стъпки към успеха", чиято цел е да събере информация за всички българи от чужбина, обучавали се по Постановление 103, но и по предишните решения от 1992 и 1991. През 1990 също идват някои, които днес са все още в България.
Сред срещите с общностите ни зад граница тази година, които г-жа Манджукова открои, са тези със сънародниците ни в Швеция и Дания:
"Трогателна беше срещата в Малмьо, където българската православна община "Св. Иван Рилски" съществува от 40 години, тоест отпреди промените в България. Ценно е обаче, че за разлика от много държави, в които е имало такива организации преди 10 ноември 1989 г., но не са успели да приемат новите емигранти от 90-те и нататък, тези в Швеция са успели. Имах невероятния късмет и изказвам благодарност към сънародниците ни и в Бостън, за поканата да посетя едно от най-старите неделни училища в чужбина, което тази година отбеляза своята 25-годишнина."
Изпълнителният директор на ИАБЧ не пропусна възможността да отправи своето пожелание към българите у нас и по света за предстоящата 2025 година:
"Не мога да избягам от себе си и като българка, родена в Украйна, първото ми пожелание, към всички, е да настъпи мир. Казвам към всички, а не само към българите в Украйна, защото тази война показа, че такова нещо е възможно и през 21-ви век и колко е важно да ценим мира. Разбира се, желая и здраве, защото само един здрав човек, може да бъде полезен на семейството си. Благоденствие и мир в семействата, защото само когато човек е спокоен за семейството си, той може да бъде полезен на обществото. Да пазим семействата си, здравето си, и да гледаме да сме полезни на хората!"
Снимки: БГНЕС, Facebook /Райна Манджукова, posolstvo.euБългарската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..