Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Григорий: Христос трябва да бъде посрещнат

Митрополит Григорий
Снимка: БГНЕС

В очакване на Рожество Христово православната църква отваря врати за днешните богослужения, благовестяващи сбъдването на тайната на боговъплъщението.

"Да съпреживеем Христовото Рождество на тържествените богослужения, за да посрещнем подобаващо Божия Син, който слиза от небесата заради нас и нашето спасение", призовава врачанският митрополит Григорий в интервю за БНР.

Духовникът припомня, че църквата ни подготвя за този празник с 40-дневен пост, за да очистим душите и телата си, да осъзнаем същността му, да се зарадваме и съучастваме.

"В навечерието на празника акцентът е изместен. Повече се обръща внимание на външното. В един момент забравяме същността на празника. Не да няма украса, не да не зарадваме децата с подаръци, не да не седнем на една по-обилна трапеза. Това е завършекът, а началото – да бъдем в храма Господен. Това е достатъчно да ни подготви да осъзнаем същността на празника. Христос трябва да бъде посрещнат. Да се зарадваме за слизането на нашия Господ и спасител", казва митрополит Григорий.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 13 август 2025 г.

В "България днес" на 13 Август слушайте: 01:23 – Актуално от България и сънародниците по света 12:25 – В пика на летния сезон – как ресторантьори и клиенти очакват смяната на валутата? 23:30 – Да избягаме към Своге за..

публикувано на 13.08.25 в 19:00

Максималните температури през деня леко ще се понижат

В четвъртък  минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове над южните и западните райони ще има временни увеличения на облачността. Ще продължи да духа умерен..

публикувано на 13.08.25 в 18:00

Българските деца бъркат родната си граматика с пренесени правила от английския език

Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика БГ", организатор на кампанията "Бъди грамотен". По думите ѝ, много от младежите пишат имената на..

публикувано на 13.08.25 в 09:45