Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВКС узакони Българската православна старостилна църква

Катедрален храм ''Успение на Пресвета Богородица'', част от Българска православна старостилна църква.
Снимка: Българска православна старостилна църква

Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение сред православната българска общност са осуетени от две съдебни решения от 2011 г. и 2012 г., на съдиите от СГС и САС.

Няколко години по-късно обаче, в отговор на подадена жалба, Европейският съд по правата на човека се произнася в полза на регистрацията на старостилната Църква. Така се стига до настоящото решение на ВКС - за първи път в страната ни да бъде регистрирана втора православна Църква. ВКС уточнява, че „няма обстоятелства, въз основа на които да се приеме, че с регистрацията на старостилната Църква биха се засегнали права на "Българска православна църква - Българска патриаршия" и нейните членове“, но в същото време с този си акт отваря врата за регистрацията и на други православни църковни общности. 

В решението си Съдът признава, че БПЦ - БП съществува от векове и е участвала в укрепването на българския национален дух и държавност, обединява православни християни и се ползва с изключителното уважение в обществото. С мотива, че исканата регистрация е за малка религиозна общност, която съществува от 30 години и няма претенции към вътрешната организация и имуществото на Българската патриаршия, магистратите заключават, че няма пречки за регистрацията на старостилците. Проблемът обаче е в сходните наименования, което според Ловчанския митрополит Гавриил ще подведе паравославни християни, привърженици на стария стил. 

Въпреки, че продължава да служи по Юлианския календар, наречен още светоотечески, Новорегистрираната Българската православна старостилна църква не е канонична. Тя се самоопределя като изповядваща Православието "в неговата чистота", но не е в общение с останалите поместни Православни Църкви (15 автокефални и 5 автономни). Неин предстоятел е Триадицкия митрополит Фотий, който приема тайно епископска хиротония в Гърция и създава паралелна православна църковна йерархия под юрисдикцията на Синода на противостоящите в Гърция. 

За разлика от четиримата клирици на БПЦ - БП, които изразяват несъгласие с промяната на календара през 1968г., но остават в лоното на каноничната ни Православна църква до смъртта си, старостилците на Фотий поемат по пътя на разкола. Старостилната църква има 20 храма, а катедралният "Успение на Пресвета Богородица" се намира в столичния жк. "Бъкстон". Техен е и девическият манастир в кв. "Княжево", в който служат 60 монахини.

По повод решението на ВКС,  "Възраждане" обяви, че ще внесе промени в Закона за вероизповеданията. В съобщение на пресцентъра на формацията се посочва, че промените ще защитават Българската Православна Църква като единствена на територията на страната ни. "Навръх Рождество Христово, Върховният касационен съд (ВКС) реши да ни "зарадва" с регистрацията на втора православна църква", написа във Фейсбук председателят на партията Костадин Костадинов. Той изтъкна, че партията веднага започва работа по поправката, с която единствено и само Българската патриаршия ще има правото да използва словосъчетанието "Българска православна църква". В поправката изрично ще бъде уточнено, че наименованието "БПЦ" няма да може да се използва от други религиозни организации - независимо от това дали има, или няма други добавени думи и словосъчетания към него. Законопроектът ще бъде внесен в първия възможен работен ден - 30 декември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

43% от българите очакват с оптимизъм в личен план 2025 г.

Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците ни 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. 54% не намират промяна...

публикувано на 26.12.24 в 16:05

Почитаме паметта на българските военнослужещи, загинали в Ирак

На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала , Ирак. Вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент , участвал в операцията за стабилизиране и..

публикувано на 27.12.24 в 06:30

В село Могиляне почетоха жертвите на Възродителния процес

С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен процес и насилствената смяна на имената им. Сред присъстващите на митинга бяха и представители на..

публикувано на 26.12.24 в 13:54