Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България. Данните са от доклад на УНИЦЕФ, според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата история на организацията.
От началото на войната в Украйна до 18 декември т.г. 201 389 души са получили временна закрила в България, от които близо 60 хиляди са деца. В настоящия момент в България има малко над 70 хил. бежанци от Украйна и 40% от тях са деца.
УНИЦЕФ посочва, че 2024 г. се е превърнала в най-смъртоносната година в историята на хуманитарните организации, като в световен мащаб са загинали 281 хуманитарни работници, което надминава предишни рекорди.
Организацията призовава всички страни в конфликти и тези, които имат влияние върху тях, да предприемат решителни действия, за да сложат край на страданието на децата, да гарантират спазването на правата им и да спазват задълженията си съгласно международното хуманитарно право.
Създаване на Дунавски университетски алианси предложи председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова на форума "Дни на България в Кечкемет, Унгария“. Идеята е те да включват два и повече университета в държавите, през които тече..
Ще отпаднат роуминг тарифите с ЕС за Албания и Черна Гора През 2026 г. роуминг тарифите между Албания и ЕС ще отпаднат напълно, каза при посещението си в Тирана на 13 октомври председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен...
Първите национални награди "Тийн тайм" ще бъдат връчени тази вечер в Първо студио на Българското национално радио. Кампанията е инициирана от едноименното предаване на програма "Христо Ботев" на БНР и се осъществява с подкрепата на Регионалния Център..
В събота , 18 октомври, минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 9. През деня ще бъде предимно облачно и на много места ще има валежи от..
Във Велико Търново се провежда Urban Wine Fest, организиран от Българската асоциация на винените професионалисти . "Октомври е месецът на..
Не просто фестивал, а празник на природата на Сакар във всичките й форми – от биоразнообразието до фермерските продукти – това представлява Фестивалът на..